София 3 °C София 3°C - ясно небе Велико Търново -2 °C Велико Търново -2°C - ясно небе Пловдив -1 °C Пловдив -1°C - мараня Варна 2 °C Варна 2°C - ясно небе Бургас 3 °C Бургас 3°C - предимно облачно

РИА Новости: Страните от ЕС не са готови за съвместни решения

Анализ на Дмитрий Данаилов, Руската академия на науките

4 годиниОбщество 24 Мирослав Митков

Пандемията на коронавируса ще доведе до задълбочаване на "екзистенциалната криза" на Европейския съюз , разликите между страните от ЕС ще се засилят в много области, заяви Дмитрий Данилов, ръководител на отдела за европейска сигурност в Института на Европа при Руската академия на науките, Руската академия на науките .

По-рано бившите министри на външните работи на Федерална република Германия  Джошка Фишер и Зигмар Габриел в съвместна статия във вестник Tagesspiegel отбелязаха, че настоящата подкрепа за Италия и Испания , най-засегнати от избухването на COVID-19, са недостатъчни и призоваха за създаването на програма за икономическа подкрепа, подобна на плана на Маршал.

Според професор в MGIMO страните от ЕС не са готови за съвместни решения. "Пандемията влияе на факта, че разногласията между държавите-членки на Европейския съюз по много въпроси ще се засилят след победата над коронавируса. Припомняме италианците, които казаха, че ЕС не им помага. Факт е, че без значение как ЕС им помага сега, това е обществено достояние" "Политическото настроение ще остане и ще бъде много силно. И в други страни", каза Данилов пред РИА Новости.

Експертът смята за малко вероятно създаването на програма за икономическа подкрепа, която беше обявена от бившия външен министър на Германия. "В крайна сметка германското общество в тази ситуация също е малко вероятно да се довери на правителството, което ще предложи рецепти за инвестиране на национални ресурси в общоевропейския проект. Германия сега е в различна ситуация. И в самата Германия има признаци на рецесия. Проблеми, които са изправени пред страната преди пандемията те съществуват и днес “, каза Данилов.

Според експерти Италия и Испания, които са най-засегнати от пандемията в Европейския съюз, няма да разчитат на европейска помощ. „Не виждам дори техническите възможности за приемане на обща програма за възстановяване в рамките на Европейския съюз, като се взема предвид как се вземат решения в рамките на Европейския съюз“, отбеляза експертът. Той добави, че след пандемията разединението в ЕС ще се засили по много линии.

Според него "егоистичните протекционистки тенденции" в националните държави също ще се засилят. "Разликите между държавите-членки на ЕС в настоящата пандемия несъмнено ще се увеличат, намирането на общи рецепти ще бъде още по-трудно. Проблемите, свързани с реакцията на други кризисни явления, също ще се засилят. Европейският съюз в своята глобална стратегия още през 2016 г. ясно заяви, че преживява екзистенциал криза. Тази криза не завърши с пандемия, а само се задълбочи ",каза още той.