София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

„Роспотребнадзор“: Ваксинацията срещу едра шарка намалява риска от тежка маймунска шарка

Ваксинацията срещу едра шарка е била 85% ефективна за предотвратяване на маймунска шарка в миналото

2 годиниЗдраве 5 Христина Владимирова

Наличието на ваксинация срещу едра шарка в миналото може да допринесе за по-леко протичане на маймунската шарка, съобщи „Роспотребнадзор“. Вирусът обикновено се предава на хора от диви животни, случаите на предаване от човек на човек са ограничени. 

„Няма специфично лечение или ваксина за маймунска шарка, но огнищата на болестта са контролирани. Ваксинацията срещу едра шарка е била 85% ефективна за предотвратяване на маймунска шарка в миналото, но с ликвидирането на едрата шарка в световен мащаб тази ваксина вече не е достъпна за общото население. Въпреки това, наличието на ваксинация срещу едра шарка може да допринесе за по-лекия ход на заболяването", се казва в изявление, публикувано на уебсайта на „Роспотребнадзор“. 

Агенцията съобщи, че инкубационният период на маймунската шарка обикновено е от 6 до 16 дни, но може да варира от 5 до 21 дни.

Самата инфекция може да се раздели на два периода.

Първият е периодът (0-5 дни) се характеризира с висока температура, силно главоболие, подути лимфни възли, болки в гърба, миалгия и силна слабост. Вторият период се характеризира с кожни обриви (1-3 дни след началото на треската), които често се появяват първо по лицето и след това се разпространяват в други части на тялото. 

„Маймунската шарка обикновено е самоограничаващо се заболяване със симптоми, които продължават от 14 до 21 дни. Тежките случаи на заболяването най-често се срещат при деца и са свързани със степента на излагане на вируса, здравословното състояние на пациента и тежестта на усложненията“, се подчертава в доклада.

Според „Роспотребнадзор“ вирусът на маймунската шарка се предава главно на хората от диви животни като гризачи и примати. Вторичното му разпространение чрез предаване от човек на човек е ограничено. Процентът на смъртност от маймунска шарка варира значително между епидемиите, но е по-малко от 10% в документираните случаи. Повечето смъртни случаи са сред малки деца. 

По-рано западните медии съобщиха за откриване на случаи на маймунска шарка във Великобритания, Франция, Италия, Швеция, Австралия, САЩ, Испания, Португалия и Канада. 

Маймунската шарка е рядко инфекциозно заболяване, най-разпространено в отдалечени райони на Централна и Западна Африка. Неговите симптоми са гадене, треска, обрив, сърбеж и мускулна болка. Случаите извън региона често са свързани с пътуване до епидемиологично неблагоприятни райони. 

Вирусът се разпространява чрез контакт, но неговата вирулентност е ниска.