София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

Съдбата на българския шах: БСФШ призова ръководството на БФШ 2022 да върне лиценза от ММС

Така БСФШ ще може да кандидатства за държавно финансиране, с което да се подпомогне шахматния живот у нас

5 месецаСпортни 14

Ръководството на Българската спортна федерация по шахмат (БСФШ) отправи покана към новоизбраните ръководители на Българска федерация по шахмат 2022 (БФШ 2022) за обединение, с което да се сложи край на разделението, което пречи за нормалното функциониране на спорта в страната в последните вече повече от седем години.

От БСФШ, която преди дни бе приета за член на Международната шахматна федерация (ФИДЕ), посочиха и как може да стане това обединение - като БФШ 2022 върне издадения ѝ от Министерството на младежта и спорта лиценз, като така БСФШ ще може да кандидатства за държавно финансиране, с което да се подпомогне шахматния живот у нас.

"Горди сме с постигнатите от нас успех. Последният такъв - членството ни в Международната федерация (ФИДЕ), е изключителен. Нареждам го до титлата, която спечели нашият женски отбор на Европейското отборно първенство в Будва, до което бяхме допуснати с дадения ни от Европейския шахматен съюз (ЕСШ) "уайлд кард". Нашата политика ще бъде да наблегнем повече на членството ни във ФИДЕ. В последните години българският шахмат липсваше от международната и европейската сцена и мисля, че причините са ясни за всички. Но искам да се концентрираме върху положителните неща, които се случиха в последните месеци. Първо ръка ни подадоха от ЕСШ и неговият президент Зураб Азмайпарашвили. Аз бях делегат на конгреса на ЕСШ, изнесох там реч и делегатите на Конгреса взеха решение, че ще станем членове на тази организация веднага след приемането ни във ФИДЕ. До два дни ще подадем заявление за членство в ЕСШ и очаквам до края на седмицата да бъдем приети. Искам да благодаря специално на целия Управителен съвет на БСФШ и най-вече на нашия почетен председател - световната и европейска шампионка Антоанета Стефанова, която положи неимоверни усилия в комуникацията с ФИДЕ и ЕСШ. До голяма степен нашите успехи се дължат на нея", заяви председателят на БСФШ Милен Василев.

"Съвсем скоро ще се формализира приемането ни в ЕШС. То дефакто се случи с получаването на този "уайлд кард" за участие на европейското първенство в Будва. Това е най-големият успех, който българският шахмат е имал като отбор. Мога да го сравня единствено с успехите на ансамбъла по гимнастика и с европейските титли при жените по баскетбол през 50-те години и по волейбол през 80-те години. Тази добра емоция, която донесоха момичетата на всички българи, се надявам да бъде развита с помощта на обществената енергия. Не искам да се връщам в миналото, но се налага. Аз присъствах през 2016 година на Конгреса на ФИДЕ в Баку, когато България бе изключена. Това е едно от най-срамните петна в цялата българска спортна история. За съжаление виновни няма, защото част от тях се преоблякоха в други дрехи и дори получиха един безсрочен лиценз. В момента се водят съдебни спорове дали той е получен правомерно. В същото време миналия месец излезе окончателно решение на ВКС, което казва, че старата федерация (БФШ) трябва да връща много сериозна сума, която с лихвите е в размер на около 1 милион лева. Няма потърсена отговорност от тези хора за това, че лишиха българските отбори от възможност 7 години да играят на международни първенства. Сега сме се обединили много клубове от федерациите, които се нароиха през последните години. Мисля, че съвсем скоро ще изравним бройката с казионната организация, която в последните месеци създаде няколко нови клуба. Мисля, че бъдещето е на нашия екип с професионализма, с който разполагаме и с помощта на спонсорите, които застанаха зад нас. От определени места получихме и инстуционална подкрепа и се надявам тя да се доразвие, което да доведе до положителна атмосфера в българския шахмат, за да работим за нови успехи", каза Симеон Стоичков, член на Управителния съвет на БСФШ.

"Надявам се Министерството на младежта и спорта да се намеси и да разчисти пътя за правилната федерация, която милее за развитието на шахмата в България", добави гросмайстор Кирил Георгиев, който доскоро бе член на временната комисия, назначена от ФИДЕ, за управление на българския шахмат. 

Правният съветник на БСФШ Георги Градев, който също беше член на тази комисия, даде повече подробности за нейната дейност в периода съществуването ѝ.

"Комисията бе съставена на 17 юни по време на кръгла маса в София. На нея бяха изпратени двама представители от ФИДЕ - румънецът Даниел Флорея, който е член на Конституционната комисия на ФИДЕ, както и председателят на Албанската шахматна федерация Ералд Дервиши, който е член на ръководството на ЕШС. На тази кръгла маса бяха поканени всички пет шахматни федерации, включително и БФШ 2022. Федерацията с лиценза обаче напусна тази среща със скандал. Те показаха, че нямат никакво желание да признаят властта на ФИДЕ върху българския шахмат, поне на международно ниво. Сами разбирате, че още в началото тези хора зададоха изхода от ситуацията. Останалите на тази среща се ангажирахме да направим стриктни правила за обединение и избор, а от ФИДЕ се взе решение, че тази федерация, която ще се реши от обединението, ще стане неин член. Още през юни лицензираната федерация сама знаеше, че няма как да стане член на ФИДЕ. 

Но в обединителния ни процес имаше и препъникамък. На 24 септември, по време на учредителното събрание, от лицензираната федерация излъчиха един клуб, който да стане член при нас. Това е клубът на д-р Михаил Илиев, който много от вас познават като агент Начко от Държавна сигурност. С него среща проведе лично Милен Василев. Д-р Илиев потвърди, че няма да успорва решенията на учредителното събрание. Аз говорих с него два пъти. И първото нещо, което се случи след събранието, бе д-р Илиев - агент Начко да оспори вписването в съда и то бе спряно по закон. Веднага временната комисия се свърза с ФИДЕ и с ЕСШ и получихме тяхното решение за създаването на БСШФ, която се появи на 3 октомври. Тя представлява обединението на пет федерации. Ръководството на БСФШ е абсолютно същото, което бе гласувано на обединителното общо събрание на 24 септември. На 13 октомври сме подали документи за членство във ФИДЕ. Държа да подчертая ясно, че никъде не сме твърдели, че имаме регистрирани състезатели от ранга на гросмайстор Веселин Топалов. Това ясно може да се провери на сайта на ФИДЕ. В нашите документи, на страница 7-ма в най-долния параграф, изрично сме посочили, че в БСФШ няма нито един регистриран състезател по причина, че федерацията няма лиценз. Затова ми беше много странно да видим декларация от гросмайстор Топалов, че се разграничава от нас. Федерацията с лиценз също подаде документи за членство във ФИДЕ в срока, който бе 17 октомври. В тях бе вписан Управителен съвет, който и към момента е вписан в Търговския регистър. Председател е лицето Васил Антонов, а УС е съставен от 11 човека, сред тях Йорданов, Маринов, Жеков и други, които доведоха до един от най-срамните моменти за българския шахмат и изключването от ФИДЕ. При работата си с нас от ФИДЕ категорично казаха, че няма да допуснат тези хора да се върнат през задния вход. От година и половина хората с лиценз знаят, че с този си управленски орган няма да бъдат допуснати до членство във ФИДЕ. 

Това, че БСФШ бе приета за член на ФИДЕ е нещо закономерно, а не нещо незаконно. Този процес върви вече година и половина под контрола на ФИДЕ. БФШ 2022 няма ново ръководство. Ако имаха, то това ново ръководство трябваше да подаде молба за членство пред ФИДЕ до 17 октомври. Затова и Съветът на ФИДЕ реши да не допусне за разглеждане тяхното искане. В спорта има един основен принцип - ефективност на санкциите. ФИДЕ нямаше да постигне ефективност на санкциите, ако бе допуснала федерацията с лиценз с, подчертавам, сегашния си управителен орган. Истината е, че ние никога не сме твърдели, че при нас е регистриран гросмайстор Веселин Топалов. Ние ще се радваме той да стане част от федерацията ни. Ние сме посочили ранглистата на България, която е собственост на тази държава, а не на някоя федерация. Това, че в този списък присъстват и хора, които вече не са част от този свят, е по вина на предишния администратор на ранглистата, който не си е свършил работата и не е направил нужните промени в списъка. В момента има временен рейтинг администратор, който работи про боно и трябва да комуникира с лицензираната федерация за изчистване на този казус", посочи Градев.

"Лицензът на БФШ 2022 има значение само на национално ниво, но е без никаква стойност на международно. Пак казвам, че тези хора от година и половина са били наясно, че в този си състав няма как да бъдат приети за членове на ФИДЕ. Важното е, че сега, най-накрая, макар и късно, те осъзнаха грешката си и решиха да сменят ръководството. Новият състав обаче още не е регистриран. Той не е подал и молба за членство във ФИДЕ, защото крайният срок за това бе 17 октомври. Сега, след като вече ние сме член на ФИДЕ, имаме право да управляваме шахмата в България. Това се казва в Устава на ФИДЕ и това е основание за отнемане на лиценза на БФШ 2022. 

Затова отправям апел към новото ръководство на БФШ 2022. Ако вие наистина сте ново ръководство и наистина обичате шахмата, а не продължавате линията на политика на предишото ръководство и не търсите постоянна конфронтация, заповядайте на разговори с Милен Василев. Не обричайте състезателите си на неучастие в международни турнири. В момента изцяло от нас зависи кой ще играе в международни състезания. Оттук насетне трябва да вървим към обединение. Това, че БФШ 2022 държи лиценза за България, не дава квоти и не дава право за участие в международни турнири. Спомняте си, че Нургюл Салимова се оплакваше, че няма пари. Ами кой да ги осигури? Защо тяхната федерация не ги е осигурила? Нека да оставим миналото настрани. Днес говорим за обединение и тук виждате хора от най-различни федерации. Ние сме заедно. Заповядайте и вие от БФШ 2022, ако наистина сте нови хора, млади хора и желаете този спорт да се развива в България. Ще се радваме да видим и Веселин Топалов при нас", допълни Градев. 

Според него обжалването от страна на БФШ 2022 на решението на ФИДЕ тяхната кандидатура да не бъде гласувана пред Спортния арбитражен съд в Лозана няма никакъв шанс - нито от правна гледна точка, нито от финансова, която според него ще бъде на стойност поне 60 000 швейцарски франка.

"Ако наистина имаха намерение да обжалват, щяха да направят това още в петък. След като Конгресът на ФИДЕ вече е минал, както казва народната поговорка - късно е, либе, за китка", добави специалистът по спортно право Георги Градев.

Милен Василев допълни, че точно заради подобни обжалвания от страна на предишни федерации, сега БСФШ ще има "наследство" от над 50 000 евро, които да изплати на ЕШС.

"Според мен това не е ново ръководство, а е подмяна. Но дано да не се окажа прав и тези хора наистина да дойдат на преговори за обединение", каза Василев.

"Тази ситуация може да се избегне съвсем просто, когато се стигне до обединение. В противен случай ще чакаме съда да се произнесе и да отнеме лиценза на БФШ 2022, което очаквам да стане в следващите 25 дни", допълни Градев.

Дори и съдът да се произнесе обаче в полза на БСФШ след 25 дни, това ще доведе до нови проблеми за федерацията. Тя ще може да кандидатства за лиценз през 2024 година, а за финансиране от ММС - чак през 2025 година. 

Василев обаче увери, че с подкрепата на спонсори участието на българските шахматисти през 2024 година е подсигурено, дори и да няма държавно финансиране догодина.

"Най-краткият път е новото ръководство на БФШ 2022 да се откаже от лиценза веднага, за да приключат всички тези спорове. Те вече нямат никакъв шанс да бъдат приети във ФИДЕ. Да заповядат при нас за обединение и да не губим повече време", призова Градев.

Той обясни, че в разговор с министъра на младежта и спорта Димитър Илиев е научил, че с постигнатите успехи през тази година БСФШ е можело да получи държавно финансиране от 2 милиона лева. 

Ръководителите на БСФШ бяха попитани и по какъв начин смятат да върнат дължимите 1 милион лева, натрупани още по време на оригиналната федерация - Българска федерация по шахмат. 

"Навремето БФШ, която е длъжник, получи много сериозно дарение от една известна фамилия - Гешеви. Те подариха собствената си къща, т. нар. Шах дом "Гешев" на бул. "Христо Ботев" 39. Той ще бъде продаден на търг, като така ММС ще получи дължимите си суми.  

Милен Василев разкри, че до дни БСФШ ще съобщи и името на новия селекционер на националния отбор за мъже, който ще трябва да подготви отбор за предстоящата догодина Шахматна Олимпиада в Будапеща. Освен това федерацията ще изпрати на свои разноски четирима от българските участници на световното първенство по ускорен шахмат и блиц в Самарканд, Узбекистан от 26 до 30 декември. Това са Антоанета Стефанова, Нургюл Салимова, Гергана Пейчева и Иван Чепаринов.

Източник; БТА

Снимка: БГНЕС