София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

Учени използват дронове, за да проследят хиляди костенурки в Австралия

Установени са 50% повече костенурки от очакваното

4 годиниЛюбопитно 2 Иван Андонов

Благодарение на дронове австралийски изследователи са успели да установят броя на морските костенурки в най-голямото място за гнездене от този вид в света.

Остров Рейн в северната част на Австралия е домакин на около 60 000 женски зелени костенурки, които мигрират стотици километри от Големия бариерен риф, за да снасят яйцата си всяка година.

Учените, работещи за защита на застрашените видове, се опитваха да намерят най-добрия начин да проследят броя на гнездящите костенурки, но използването на дронове показа, че те са подценявали числеността с повече от 50%.

Техните открития бяха записани в документ, публикуван този месец в рецензирано списание PLOS One.

Зашеметяващи кадри с дрон, публикувани от "The Great Barrier Reef Foundation" във вторник, показват хиляди костенурки, плуващи край брега на острова.

Преди учените са преброявали костенурките, докато са кацали на плажа, за да снасят яйца. Установени са около 23 000 броя за една нощ. Те са били маркирани с нетоксична разтворима боя, за да се проследят по-лесно в океана.

"Опитът за точното броене на хиляди боядисани и небоядисани костенурки от малка лодка в лошо време беше трудно. Използването на дрон е по-лесно, по-безопасно, много по-точно и данните могат да се съхраняват веднага и постоянно", коментира водещият автор на документа Андрю Дънстан.

Тяхната работа, като част от "Raine Island Recovery Project", също включва и възстановяване на плажовете за гнездене на отдалечения кей или риф и изграждане на огради, за да се предотврати смъртта на костенурки.