София 3 °C София 3°C - ясно небе Велико Търново -2 °C Велико Търново -2°C - ясно небе Пловдив -1 °C Пловдив -1°C - мараня Варна 2 °C Варна 2°C - ясно небе Бургас 3 °C Бургас 3°C - предимно облачно

Условията в психиатриите ни – неприемливи и за пациенти, и за лекари

Според одиторите, все още не е изградена ефективна система на психиатричното обслужване

3 годиниОбщество 5 Мирослав Митков

Недостиг на ресурси, недобра координация и липса на информационна осигуреност и интегрирани услуги е диагнозата на системата на психиатричното обслужване в България. Това гласи анализ на Сметната палата. Одиторите са дали 13 препоръки на министъра на здравеопазването и 2 препоръки на министъра на труда и социалната политика.

Според одиторите, все още не е изградена ефективна система на психиатричното обслужване, която да се основава на принципите на достъпност на здравни услуги, координираност и непрекъснатост на грижите. Одитът е озаглавен "Ефективност на системата на психиатричното обслужване". Проверката е направена от 01 януари 2017 г. до 31 декември 2019 г.

Според национално проучване през 2017 г. пожизнените заболявания от чести психични разстройства в България е 14,54%. Психичните разстройства са на второ място с най-голям принос за боледуванията, измерени чрез показателя "години живот в боледуване или инвалидност" (DALYs) в Европейския регион (19 на сто) и най-важна причина за инвалидност.

Проучвания на Световната здравна организация показват, че при около 25-30 % от първоначалните контакти със здравната мрежа става въпрос за някакво психично страдание. Наличието на депресия съществено се отразява на процента на оцеляване на хората със сърдечно-съдови и онкологични заболявания.

Предлаганите в България здравно-психиатрични услуги се ограничават до стационарно лечение. Причината е, че всички дейности, свързани с проследяването, поддържащото лечение, рехабилитацията и ресоциализацията, са извън компетенциите на тези болници и те нямат финансиране за това.

Това е причината в държавните психиатрични болници да има десетки пациенти, които не са на активно лечение, но не се изписват, защото няма къде да бъдат настанени. Така болниците са принудени да поемат и ролята на домове за хора с психични разстройства - практика, която съществува от десетилетия.