София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

Васко Начев за газа в рубли: Това няма да повлияе на цената в България

"България не трябва да преговаря с "Газпром" в сегашната ситуация", заяви енергийният експерт

2 годиниИкономика 4 Николай Парашкевов

“За нас няма да усетим никаква разлика, тъй като  сумите, които трябва да бъдат платени за получаване на газ трябва да бъдат преведени в "Газпромбанк", в съответната валута, спрямо договора. От там насетне вече самата банка служебно на руската борса търси да закупи срещу тази валута рубли и единствената разлика е, че контрагентът трябва да има две сметки - една в рубли и една във валутата, която изплащаме газа“, това заяви енергийният експерт Васко Начев пред БНТ.

"След като постъпят в нашата сметка те биват преведени по служебен път на "Газпром Експорт", който доставя газа за нас и тогава чак се смята, че сделката е приключила. Русия го прави, за да защити валутата си, която получава от контрагентите си", подчерта той.

Начев е категоричен, че по никакъв начин плащането на природен газ в рубли от бъгларска страна няма да повлияе на цената на синьото гориво.

"Друг е въпросът, че спрямо сегашната ситуация, България не би трябвало да преговаря с "Газпром" под каквато и да е форма. Докато вървят събитията в Украйна, не може да една демократична държава да преговаря с един агресор", заяви той относно преговорите между страната ни и руския енергиен гигант.

"За съжаление не можем, защото се доведохме до там, че 90% от газа, който използваме идва от "Газпром Експорт". Всички плащаме цената на войната по един или друг начин. Въпрос на преценка е дали рязко трябва да поемем негативите или да вегитираме около тях", каза още експертът за това дали България може да спре доставките на синьо гориво от Москва.

"Ако погледнем хипотезата, че спре руския газ към Европа, нещата ще загрубеят много сериозно. Европа ще има дефицит от 62 млрд. куб. м. на година. Въпреки местата, от които може частично да бъде компенсиран недостига остават тези 62 млрд. От 155 могат да бъдат компенсирани 93, но остават 62, които няма откъде да бъдат взети", подчерта Васко Начев.