София 3 °C София 3°C - ясно небе Велико Търново -2 °C Велико Търново -2°C - ясно небе Пловдив -1 °C Пловдив -1°C - мараня Варна 2 °C Варна 2°C - ясно небе Бургас 3 °C Бургас 3°C - предимно облачно

За първи път в България! Нова компютърна специалност ще се изучава в Бургас

От тази есен започва обучение по учебна специалност – „Програмиране на изкуствен интелект“

3 годиниОбразование 6 Николай Парашкевов

Една от най-съвременните и актуални учебни програми в света вече ще се изучава и в България!

От новата учебна година в Професионалната гимназия по иновации в Бургас, в учебния план ще влезе специалност „Програмиране на изкуствен интелект“, това обяви днес директорът на компютърната гимназия Димитрина Тодорова на официалното представяне на иновативната дисциплина пред медиите.

„Вече шест месеца се разработва учебната програма за тази нова и много търсена от IT компаниите специалност. Освен програмиране, учениците ще изучават в нея алгоритми за машинно самообучение, обектно-програмирано ориентиранe, компютърно моделиране, математика и интензивно изучаване на английски език. Основният програмен език, който ще се изучава ще бъде Python“, сподели Тодорова.

Новата учебна дисциплина, се реализира по идея на кмета Димитър Николов, а броят на учениците в нея ще бъде 24.

За „Програмиране на изкуствен интелект“ може да се кандидатства от 5 до 7 юли, когато е приемът за учебната 2021-2022 година. Курсът на обучение ще бъде пет години. Балообразуващи оценки за приема ще бъдат: български език и литература, математика от Националното външно оценяване и оценките от свидетелството за основно образование по математика и физика.

В курса на обучение ще бъде включено учебно съдържание, налично в две от най-големите световни IT академии - Microsoft Academy и CISCO Academy.

„Бъдещето е в изкуствения интелект, който ще задвижва автономните автомобили и ще управлява редица машини и уреди вместо нас. Изключително важна е подкрепата на г-н Николов и Община Бургас че са се насочили в най-търсената специалност. Обучението в нея дава добра основа за бъдещето развитие на децата и с получените реални знания и умения, с които ще завършат гимназията, ще могат директно да започнат работа при нас“, споделиха представители на фирмите-партньори - Scalefocus, TechnoLogica, BULPROS, Musala Soft, Epam, Visteon, DEVA BROADCAST и университет „Проф. д-р Асен „Златаров“.

Завършилите „Програмиране на изкуствен интелект“ ще могат да се реализират в IT индустрията, където ще създават решения за даване на прогнози за процеси, анализ и обработка на данни, създаване на приложения, които ще се самообучават и ще помагат на хората в ежедневието при сложни процеси, свързани с вземане на решения.