София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА ЗДРАВНОТО ОСИГУРЯВАНЕ

ПАРЛАМЕНТЪТ ПРИЕ НА ПЪРВО ЧЕТЕНЕ ПРОМЕНИТЕ

9 годиниЗдраве 1 Боряна Райчева

На първо четене бяха приети промени в Закона за здравното осигуряване. Те бяха гласувани от 142 народни представители. От тях 100 гласуваха „за“, а 42 „против“ . С отрицателно отношение към проекта бяха депутатите от "БСП лява България" и ДПС.

Една от промените е, че хората, които не са плащали здравните си осигуровки имат шест месеца, за да изчистят задълженията си, които са натрупали през последните три години. В случай, че не го направят, те ще трябва да изплатят
натрупаните задължения от началото на здравното осигуряване.
Друга промяна е пакетът от медицински услуги, заплащан със средства от бюджета на НЗОК, са се раздели на две - основен и допълнителен.
Създава се правна регламентация за извършване на съвместни проверки за спазване на правилата за добра медицинска и фармацевтична практика.
Важна мярка е това, че държавата ще продължи да плаща здравните осигуровки на пенсионерите, децата, студентите, войниците, хората с право на помощи за отопление. Осигуровките на социално слабите щ се изплащат от хазната, както е било и до момента.
Медицинските дейности, включвани в двата пакета, ще продължат да се регламентират с наредба на министъра на здравеопазването.
Предвижда се и увеличение на Надзорния съвет на НЗОК с двама представители.
Сред другите промени са и това да се възстанови договорното начало, което определя методиките за остойностяване и заплащане на медицински дейности, обемите и цените, условията и реда за контрол по изпълнението на договорите на изпълнителите на медицинска помощ. Има идея да бъдат възстановени арбитражните комисии. Тяхната задача е да разглеждат възраженията, които изпращат, когато има констатирани нарушения по Националния рамков договор.
Предвидена е и мярка, която има за цел да бъде подобрена събираемостта на здравните осигуровки. Целта е така да се повиши личната отговорност на гражданите по отношение на солидарния модел.
От 2016 година се очаква 5% поетапно увеличение на размера на здравноосигурителния доход. Според него държавата внася вноски за лицата по чл. 40, ал. 3 от закона за здравното осигуряване.