София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

ТРАДИЦИИ НА KОЛЕДУВАНЕТО

9 годиниОбщество 91 Боряна Райчева

Коледарите посещават домовете и пеят специални обредни песни с пожелание за щастие и благоденствие в семейството.

В българските народни обичаи Рождество Христово в свързано с една много любопитна и типично фолклорна традиция – коледуването. В навечерието на празника , решихме да ви разкажем малко повече за тях.
Точно в полунощ след вечерята на Бъдни вечер млади ергени или отскоро женени мъже започват да обикалят от врата на врата домовете на вярващите християни. Този процес се нарича коледуване, от там идва и името на младежите- коледари. Задължително те трябва да си изберат водач, който да бъде по-възрастен от тях и женен.
Облечени като овчари или с традиционни носии от региона, от който са, коледарите
Въоръжени с дрянови тояжки,те отправят своите пожелания към семействата,в които гостуват. Смята се, че благопожеланията и песните им имат магическа сила- те прогонват злите сили от дома и му носят късмет през новата година. В знак на благодарност, стопаните даряват коледарите с кравайчета, орехи и сушени плодове.  Oсобено емоционална е главната коледарска благословия – блаженката. Тя е дълга, защото изразява освен благодарност за получените дарове, и наричания за всеки член на семейството, включително за добитъка, нивите и реколтата. Коледари обикалят къщите само през нощта, защото слънцето не бива да ги свари по пътищата.
Днес тази традиция продължава да се спазва в някои български селата, но и на не малко празнични тържества в големите градове.
Момчета пременени като Коледари станаха част от коледното тържество в Националния дворец на децата в София. Те посрещнаха Дядо Коледа с хоро и песни.