Барселона надви Хетафе с 2:0

Каталунците и Атлетико (Мадрид) помогнаха на Валенсия в предпоследния кръг

5 годиниФутбол 7 Телевизия Евроком

Спечелилият предсрочно титлата Барселона срази у дома претендента за участие в турнира на богатите Хетафе с 2:0 в среща от предпоследния 37-и кръг и пренареди класирането в борбата за топ 4 в Примера дивисион.
След кошмарното си отпадане от Ливърпул на полуфинал в Шампионската лига през седмицата каталунците стигнаха до успеха за престиж в испанския елит с гол на Артуро Видал (39) и автогол на Джене Даконам в 89-ата минута при удар на Меси.
Така футболистите на Ернесто Валверде повлияха сериозно на битката за четвъртата позиция, даваща право на участие в Шампионската лига. Барса има 86 точки на върха, а Хетафе отстъпи на пето място с 58 точки и по-лоша голова разлика.
От загубата на тима от едноименното мадридско предградие Хетафе се възползва Валенсия. Полуфиналистът в Лига Европа от този сезон Валенсия обърна у дома Алавес с 3:1. Шимо Наваро (12) даде аванс на гостите, но Карлос Солер (29), Санти Мина (34) и Кевин Гамейро (68) осигуриха трите точки за „прилепите“, които вече са четвърти с 58 и по-добра голова разлика от Хетафе.
Атлетико (Мадрид) също изигра важна роля в борбата за топ 4, след като завърши 1:1 у дома с друг претендент за четвъртото място Севиля. Коке (30) даде преднина на „дюшекчиите“ след пас на Родри Ернандес, а Пабло Сарабия (70) донесе точката за андалусци, които остават шести с 56 точки и на 2 зад Валенсия и Хатафе преди последния кръг. В него Валенсия гостува на борещия се за оцеляване Валядолид, Хетафе приема спасилия се на практика Виляреал, а Севиля е домакин срещу Атлетик (Билбао).
Реал (Мадрид) пък записа пореден провал този сезон, след като загуби с 1:3 при визитата си на Реал Сосиедад. Брахим Диас (6) изведе „кралете“ напред в резултата, но Микел Мерино (26) изравни. В 39-ата минута Хесус Вайехо от гостите бе изгонен с директен червен картон за игра с ръка малко пред голлинията. Вилиам Жозе обаче пропусна отсъдената дузпа и равенството се запази до края на първата част. След почивката Хосеба Залдуа (57) даде преднина на тима от Сан Себастиан, а Андер Баренча (67) оформи крайния резултат. Така „белият балет“ допусна 11-а загуба за сезона в шампионата и остава трети с 68 точки. Реал Сосиедад е осми с 50 точки.