Белгия с трето място за историята

"Червените дяволи" спечелиха с 2:0

6 годиниФутбол 6 Телевизия Евроком

Белгия финишира на трето място и спечели бронзовите медали на световното първенство по футбол в Русия. В малкия финал „червените дяволи“ надиграха Англия с 2:0. Головете за белгийците реализираха Тома Мюние (4) и Еден Азар (82).
Така Белгия записа най-доброто класиране в историята си на световни финали, след като досега имаше едно четвърто място на Мондиал 1986. Англия освен световната титла през 1966 година записа още едно четвърто място след 1990 година.
Двата тима се срещнаха и в последен мач в груповата фаза, когато Белгия отново победи (1:0) и попадна в считания за по-труден поток по пътя към финала. И двата тима обаче отпаднаха на полуфиналите и се срещнаха в утешителната среща.
Двубоят започна много силно за Белгия и още в 4-ата минута Тома Мюние порази вратата на Англия. Насер Шадли центрира отляво, защитата на Англия изпусна Мюние, който засече и простреля вратаря Пикфорд.
В 12-ата минута Де Бройне бе изпуснат да шутира към вратата, получи се рикошет, но Пикфорд този път се намеси решаващо. В 17-ата минута белгийците имаха още един шанс, Лукаку обаче си поведе дълго топката след извеждащо подаване на Де Бройне и вратарят на Англия се справи със ситуацията. В 24-ата минута Хари Кейн за първи път получи шанс, но стреля покрай вратата след хубаво спиране и подаване на Стърлинг. В 35-ата минута Алдервейрелд шутира мощно почти с гръб към вратата, но топката излезе в аут. В 39-ата минута Роберто Мартинес извърши принудителна смяна в състава на Белгия, след като Насер Шадли се контузи, а на негово място се появи Томас Вермаелен.
На полувремето Гарет Саутгейт също реагира с две смени. В игра за Англия влязоха Джеси Лингард и Маркъс Рашфорд. В схемата на Трите лъва настъпиха някои промени и това доведе до повече атаки през втората част. Активен доста бе Рубен Лофтъс-Чийк, който в 67-ата минута пусна топката успоредно на голлинията, но Хари Кейн не успя да я засече.
В 70-ата минута бе най-чистото положение за Англия. Ерик Дайър влезе отдясно в наказателното поле, преодоля вратаря Куртоа, но в последния момент от голлинията Тоби Алдервейрелд с шпагат предотврати попадението.
В 80-ата минута Белгия показа типична своя бърза контраатака. Де Бройне и Мертенс си размениха няколко паса, последва центриране вдясно в наказателното поле, откъдето Мюние от воле шутира мощно, но Пикфорд показа класа и с една ръка спаси вратата си.
Стражът обаче бе безпомощен в 82-ата минута, когато Еден Азар оформи крайното 2:0. Де Бройне намери Азар в наказателното поле, който стреля в близкия ъгъл на Пикфорд.