Маркес показа класа на "Арагон" и триумфира в своя старт №200 в MotoGP

Испанецът се откъсна на две секунди пред втория в колоната още след първите три обиколки и бе недостижим от своите конкуренти

5 годиниМоторни 8 Телевизия Евроком

Пилотът на Honda Марк Маркес тотално доминира в състезанието за Гран При на Арагон в кралския клас на мотоциклетизма. Испанецът се откъсна на две секунди пред втория в колоната още след първите три обиколки и бе недостижим от своите конкуренти. Лидерът в генералното класиране на MotoGP се доближи още повече до осмата си световна титла след четвърта поредна победа в Арагон.
На втора позиция финишира основният му конкурент в подредбата Андреа Довициозо с Ducati. Италианецът успя да стигне до второто място след няколко напрегнати битки, тъй като стартира от едва 10-а позиция. Последното място на подиума бе за сателитния пилот на Ducati Джак Милър, който в последната обиколка изпревари Маверик Винялес от Yamaha.
Маркес спечели квалификацията за ГП на Арагон и стартира от деветия си полпозишън за сезон 2019. Точно зад него потеглиха двама пилоти с Yamaha - Фабио Куартараро и Маверик Винялес, а Джак Милър с мощния мотор на Ducati тръгна четвърти.
Първите шестима пилоти потеглиха отлично, като Джак Милър изпревари Винялес на старта, а до края на обиколката Милър успя да мине и пред Куартараро. В същото време зад тях пилотът на Suzuki Алекс Ринс се опитваше да навакса позиции от задното си стартово място, но не успя да спре навреме на 12-ия завой и избута Франко Морбидели със сателитната Yamaha. Ринс се върна в състезанието, но в дъното на колоната.
След първите две завъртания на "Арагон" Маркес вече си бе изградил преднина от 1.6 сек спрямо Милър на второто място. Междувременно основният противник на Маркес за титлата Андреа Довициозо (Ducati) напредна до петата позиция.
В петата обиколка Винялес изпревари Куартараро на 16-ия завой и започна да притиска Милър. Три завъртания по-късно пилотът на Yamaha излезе на втора позиция. В следващата обиколка Винялес записа по-добра обиколка от Маркес и стопи изоставане между двамата с две десети, но то продължаваше да бъде значително - 4.6 сек.
В деветата обиколка Дови изпревари Куартараро и излезе на четвърто място. В рамките на първите десет обиколки пък Валентино Роси загуби две места и се движеше осми.
Маркес бе информиран, че Винялес започва да стопява изоставането си от първото място и пилотът на Honda вдигна темпото си, увеличавайки аванса си на над 5 сек.
В 13-ата обиколка Дови изпревари и Милър на първия завой и излезе зад Винялес. Седем обиколки по-късно италианецът се пребори с Винялес за второто място. В последната обиколка Милър се възползва от изхабяването на гумите на Винялес и изпревари испанеца.
Така Ducati успяха да запишат успешен уикенд въпреки затрудненията в тренировките и незаодоволителната квалификация.
В крайна сметка Винялес финишира четвърти, следван от Куартараро. На шесто място завърши Кал Кръчлоу със сателитна Honda пред Алейш Еспергаро, който вкара Aprilia в топ 7. Валентино Роси завърши осми, а топ 10 допълниха още Алекс Ринс и Такааки Накагами с втора сателитна Honda.
Ринс успя да спечели точки след изключително трудно за него състезание. Заради лошата си стартова позиция, той бе прекалено агресивен на старта, избута Морбидели, загуби време, получи наказание и въпреки това се пребори за място в топ 10.