Бастианини триумфира във Франция

Така Бастианини записа трети успех от началото на сезон 2022 в MotoGP след тези в Катар и Америка

2 годиниМоторни 13 Симеон Кисьов

Енеа Бастианини спечели състезанието за Гран при на Франция в MotoGP. На пистата Льо Ман, пилотът на Грезини Дукати потегли пети, но направи отлично потегляне и се озова на втора позиция след края на първата обиколка. Италианецът успя да се справи със заводските пилоти на Дукати Джак Милър и Франческо Баная. Вицешампионът от 2021 г. отпадна и не спечели нито една точка. Втори финишира Милър, а последното място на подиума остана за Алейш Еспаргаро с Априлия. Така Бастианини записа трети успех от началото на сезон 2022 в MotoGP след тези в Катар и Америка.

Най-доброто потегляне направи Милър. Австралиецът остави зад себе си Бастианини, Баная и Ринс. Световният шампион Фабио Куартараро направи лошо потегляне и загуби няколко позиции.

В четвъртата обиколка Баная се възползва от грешка на Милър и оглави класирането. Италианецът веднага опита да се откъсне от своите преследвачи. Зад първите трима беше Алекс Ринс. Испанецът допусна сериозна грешка на първи завой, мина през чакъла и катастрофира в шикана Дънлоп. Малко след него падна и Хорхе Мартин.

С напредване на състезанието в Льо Ман, Бастианини изпревари Милър и се доближи до Баная. Двамата италианци отвориха стабилен аванс пред всички останали и изглеждаха фаворити за победата във Франция. Междувременно Жоан Мир също падна. Така Сузуки щеше са си тръгне с нито една спечелена точка.

7 тура преди финала на Гран при на Франция Бастианини изпревари Баная в шикана Дънлоп. Все пак вицешампионът си върна лидерството няколко завоя по-късно, но излезе извън пистата и отново загуби първото място. Проблемите за заводския пилот на Дукати продължиха, след като той катастрофира в последния сектор на трасето.

В крайна сметка Енеа Бастианини записа трети успех от началото на сезона и се утвърди като претендент за титлата. Втори финишира Джак Милър, а трети остана Алейш Еспаргаро. Пилотът на Априлия записа трети пореден подиум след като задържа зад себе си Фабио Куартараро от тима на Ямаха.

Пети завърши другият местен любимец Йохан Зарко (Прамак Дукати). Шестото място отиде при Марк Маркес (Хонда), следван от Такааки Накагами (LCR Хонда), Брад Байндър (КТМ), Лука Марини (VR46 Дукати) и Маверик Винялес с Априлия. Топ 15 допълниха Пол Еспаргаро (Хонда) и Марко Безеки (VR46 Дукати). Италианецът бе най-предно класираният новак. Зад него бе друг новобранец в лицето на Фабио Ди Джанантонио (Грезини Дукати). Останалите две позиции в зоната на точките бяха заети от Алекс Маркес (LCR Хонда) и Франко Морбидели (Ямаха).

Във временното класиране Куартараро продължава да бъде начело, следван от Алейш Еспаргаро, Енеа Бастианини, Алекс Ринс и Джак Милър.