Байерн обърна Дортмунд в зрелище

Роберт Левандовски блесна с хеттрик за баварците в шоу с 6 гола

3 годиниФутбол 1 Симеон Кисьов

Байерн обърна у дома Борусия (Дортмунд) с 4:2 в голямото дерби на Германия от 24-ия кръг на Бундеслигата и се върна на върха, където за кратко се бе настанил РБ Лайпциг. Четири от головете бяха реализирани през първата част, като първо норвежкото дете-чудо Ерлинг Холанд (2, 9) шокира на два пъти баварците, които след това изравниха чрез попадения на голмайстора си Роберт Левандовски (26, 44-дузпа). В самия край Леон Горетцка (88) направи обрата пълен, а Левандовски (90) оформи своя хеттрик за победата на баварците.

Гостите започнаха силно и още с първия удар към една от двете врати поведоха в резултата, а автор на гола бе Ерлинг Холанд (2) след асистенция на Томас Дилейни. При удара на норвежеца се получи рикошет в Боатенг и топката влетя в долния ляв ъгъл на вратата.

Баварците опитаха да натиснат веднага след гола, но инкасираха нов след чудесна контраатака на вестфалци. Ерлинг Холанд (9) нанесе решителния удар след пас на Торган Азар, изведен чудесно по лявото крило от Нико Шулц.

Домакините се хвърлиха в атаки, а с пропуски се отчетоха Лерой Сане и Роберт Левандовски. В 25-ата минута „жълто-черните“ можеха да стигнат до трето попадение след нова контраатака, но този път Тома Мюние сгреши в паса си към Холанд. Секунди след това Кингсли Коман комбинира с Йошуа Кимих в половината на Борусия и топката достигна до Сане отдясно. Бившият играч на Манчестър Сити финтира Шулц и центрира към далечната греда, където Роберт Левандовски (26) засече на опразнената врата и намали изоставането на баварците.

Пет минути преди края на първата част Левандовски овладя пред наказателното поле и обръщайки се с лице към вратата шутира, но над напречната греда. Две минути по-късно Байерн получи 11-метров наказателен удар след намесата на ВАР за нарушение на Махмуд Дахуд срещу Коман, а Роберт Левандовски (44-дузпа) вкара 30-ия си гол в Бундеслигата от началото на сезона за 2:2.

След почивката в 47-ата минута Шулц центрира отляво в наказателното поле, където Халанд остана под топката, но на далечната греда Азар шутира от въздуха и топката опъна мрежата, но от външната страна. Минута след това вратарят на Дортмунд Марвин Хитц не улови топката, но Коман не успя да се възползва. Секунди по-късно Марко Ройс падна в наказателното поле на домакините, но съдията подмина ситуацията и този път нямаше намеса на ВАР.

В следващите минути опасности пред двете врати липсваха, а след час игра Холанд бе заменен принудително след настъпване на Боатенг. Неговото място зае Щефан Тигес, а Юлиан Брандт замени пък Торган Азар. В 63-ата минута Левандовски шутира от дистанция над вратата, а в 78-ата и Серж Гнабри не показа точен мерник от границата наказателното поле.

Гостите като че ли се бяха примирили с този резултат и откровено играеха за реми в края, но играчите на Ханзи Флик издебнаха своя момент и стигнаха до пълния обрат. Леон Горетцка (88) бе точен за 3:2 след плътен удар от средна дистанция, а малко след това Роберт Левандовски (90) оформи своя хеттрик и крайния резултат.

След успеха си Байерн се завърна на върха с 55 точки и 2 повече от РБ Лайпциг. Дортмунд остава на шеста позиция с 39 точки.