България с първа победа в официален мач

Ивайло Чочев герой за успеха срещу Литва в София по пътя към Мондиала в Катар

3 годиниФутбол 1 Симеон Кисьов

България победи Литва с 1:0 на "Васил Левски" в София и записа първи успех в световните квалификации за Мондиала в Катар догодина. Срещата се игра пред погледа на настоящия шеф на родния футбол Борислав Михайлов и претендента за поста му Димитър Бербатов, които бяха заели места през няколко метра на трибуните.

Последният успех за България в официален мач дойде през ноември 2019 година, когато победихме Чехия с 1:0 в европейска квалификация с гол на Васил Божиков.

Двубоят тази вечер очаквано започна с натиск на нашите и Кирил Десподов обстрелва вратата на съперника още в четвъртата минута. След четвърт час игра Кристиан Малинов също пропусна, а в 25-ата Георги Йомов се размина на сантиметри от това да се озове в голова позиция след прекрасен пробив.

Кирил Десподов пропусна най-чистото положение към момента в 31-ата минута, когато беше спрях от чудесна намеса на вратаря на Литва Ернестас Шеткус.

В следващите минути пред стража на гостите продължаваше да е горещо, но Кристиан Малинов пропусна да отбележи красив гол с пета в 39-ата минута.

Втората част започна равностойно, а литовците опитаха на два пъти да затруднят Георги Георгиев, но нашият страж се справи.

Малко преди да измине час игра треньорът на "лъвовете" Ясен Петров направи двойна смяна и пусна Димитър Илиев и Ивайло Чочев в игра, след което нашите отново взеха инициативата, а съперникът се прибра в собствената си половина.

Четвърт час преди края Кирил Десподов се озова в много добра позиция, изведен от Димитър Илиев, но вратарят на Литва излезе и изчисти топката. Минути по-късно Димитър Илиев стреля от няколко метра, но вратарят Шеткус спаси тима си за пореден път.

Стражът обаче капитулира в 82-ата минута, когато Ивайло Чочев скочи най-високо в наказателното поле след центриране от фаул и с глава откри резултата (1:0). Минута по-късно Николай Михайлов беше изгонен с директен червен картон от резервната скамейка.

В продължението на мача Кирил Десподов пропусна да удвои аванса на нашите, но стреля над вратата.