Франческо Баная е новият крал на MotoGP

Резултатът на Баная бе напълно достатъчен, тъй като неговият съперник Фабио Куартатаро остана четвърти

1 годинаМоторни 25 Симеон Кисьов

Франческо Баная е новият крал на MotoGP. Пилотът на Дукати финишира на девета позиция в последното 20-то състезание за сезона във Валенсия. Резултатът на Баная бе напълно достатъчен, тъй като неговият съперник Фабио Куартатаро остана четвърти. По този начин италианецът стана едва вторият световен шампион с мотор на Дукати и сложи край на 15-годишната пауза от титлата на Кейси Стоунър.

Самата надпревара бе спечелена от Алекс Ринс. Състезателят на Сузуки завърши пред Брад Байндър (КТМ) и победителят от вчерашната квалификация Хорхе Мартин (Прамак Дукати).

Времето преди финалния старт за сезон 2022 в MotoGP бе сухо и слънчево. Температурите на въздуха и асфалта бяха съответно 27 и 32 градуса по Целзий. Атмосферата по трибуните около пистата Рикардо Тормо отново бе невероятна. Специален гост на състезанието във Валенсия бе Фернандо Алонсо. Двукратният световен шампион във Формула 1 посети втора надпревара от MotoGP след тази в Австрия.

Ринс имаше най-добра стартова реакция след изгасването на червените светофари. Пилотът на Сузуки поведе след преминаването на първия завой на трасето. Втори бе Мартин, следван от Милър, Маркес, Куартараро и Баная.

След края на първата обиколка Ринс остана начело пред Мартин, докато Милър загуби позиция от Маркес. Баная и Куартараро водеха интересна битка за петото място. Италианецът имаше контакт с френския си съперник и загуби едно от малките крилца на дясната част на неговия мотор. Зад двамата бяха Жоан Мир и Брад Байндър. В задната част на класирането падна Пол Еспаргаро. Испанецът приключи по възможно най-лошия начин престоя си в отбора на Репсол Хонда.

Междувременно Алейш Еспаргаро се прибра в бокса заради вероятен технически проблем. По този начин състезателят на Априлия на практика загуби третото място в класирането. Неговият съотборник Маверик Винялес също изпитваше затруднения и заемаше позиция в дъното на колоната.

19 тура преди финала на сезон 2022 в MotoGP Байндър задмина Баная и зае шестото място. Състезателят на Дукати караше изключително предпазливо и не оказа съпротива на южноафриканеца. Отпред Ринс водеше с около секунда пред Мартин, Милър, Маркес и Куартараро.

Обиколка по-късно Марк Маркес изпусна предницата на своя мотор и падна на трети завой. Така пилотът на Репсол Хонда загуби всякакви шансове да завърши сезон 2022 с победа или поне подиум. Малко преди испанеца отпадна и Дарън Байндър (RNF Ямаха).

С напредване на състезанието във Валенсия Баная загуби позиции от Мир и Оливейра. В челото Ринс продължаваше да води, следван от Мартин, Милър и Куартараро. Французинът изпитваше затруднения да поддържа темпото на водещото три и бе застигнат от Байндър.

5 обиколки преди финала на състезание №20 през сезон 2022 в MotoGP Джак Милър също приключи участието си в надпреварата. Пилотът на Дукати катастрофира в 11-ти завой и не успя да завърши престоя си в Дукати с подиум. От състезанието отпаднаха още Маверик Винялес (Априлия) и Йохан Зарко (Прамак Дукати).

До края на Гран при на Валенсия 2022  Ринс грабна победата в състезанието на пистата Рикардо Тормо. 26-годишният състезател спечели последното състезание за Сузуки в MotoGP и общо пето в неговата кариера в кралския клас.

Втори финишира Брад Байндър. Южноафриканецът записа трети подиум за сезон 2022 след тези в Катар и Япония. Това бе и общо пети подиум за КТМ от началото на годината.

Последното място на подиума бе заето от Хорхе Мартин. Пилотът на Прамак Дукати записа второ поредно качване на почетната стълбица на пистата Рикардо Тормо. Но никой не празнуваше толкова, колкото Баная. Състезателят на Дукати стана първият италианец от сезон 2009 насам, който печели титлата в MotoGP след Валентино Роси.

Четвърти финишира Фабио Куартараро (Ямаха), следван от Мигел Оливейра (КТМ), Жоан Мир (Сузуки) Лука Марини (VR46 Дукати). Осми финишира Енеа Бастианини (Грезини Дукати), следван от Франческо Баная (Дукати) и Франко Морбидели (Ямаха). Топ 15 във финалната Гран при за тази година в MotoGP бе допълнен от Марко Безеки (VR46 Дукати), Раул Фернандес и Реми Гарднър от тима на КТМ Tech 3, Такааки Накагами (LCR Хонда) и Фабио Ди Джанантонио (Грезини Дукати).

В крайното класиране при пилотите Баная завърши на първа позиция с актив от 265 точки. Втори е Куартараро с 248, следван от Бастианини с 218. Топ 5 допълниха Алейш Еспаргаро (212) и Джак Милър (189).

При конструкторите Дукати отново зае първото място с 448 пункта. На второ и трето място са Ямаха (256) и Априлия (248). Следващите три позиции са заети от КТМ (240), Сузуки (199) и Хонда (155).

В крайното класиране при отборите Дукати гарантира тройния си успех през сезон 2022 в MotoGP. Следващите позиции до топ 5 са заети от КТМ, Априлия, Прамак Рейсинг и Ямаха.