Куартараро триумфира в Германия

2 годиниМоторни 12 Симеон Кисьов

Фабио Куартараро спечели състезанието за Гран при на Германия в MotoGP. Пилотът на Ямаха водеше във всяка една обиколка на късата писта Заксенринг. Втори финишира неговият сънародник Йохан Зарко от тима на Прамак Дукати. Подиумът бе допълнен от Джак Милър (Дукати). Победителят от квалификацията Франческо Баная водеше битка с Куартараро, но катастрофира на първи завой в началото на надпреварата в Германия.

Времето на пистата Заксенринг бе много горещо. Температурата на въздуха бе 25 градуса, а тази на асфалта- 51. Куартараро направи най-доброто потегляне и изпревари Баная в подхода към първи завой. Трети и четвърти се наредиха Алейш Еспаргаро и Йохан Зарко.

В началото на състезанието Куартараро и Баная водеха битка за водачеството. Състезателят на Дукати атакува неуспешно французина в първи завой. Борбата между двамата продължи до третата обиколка. Тогава Баная изпусна предницата на своят мотор и катастрофира. Това бе второ поредно отпадане за миналогодишния вицешампион.

Броени секунди по-късно Жоан Мир претърпя идентичен инцидент с този на Баная. Така Сузуки остана без нито един мотор в състезанието, след като Алекс Ринс се отказа от участие през вчерашния ден.

Няколко тура по-ксъно Накагами също падна в третия сектор. Пилотът на LCR Хонда успя да се изправи на крака.

В челото Куартатаро започваше полека да се отдалечава от Зарко. Най-интересна битка бе за третата позиция. В нея бяха замесени Алейш Еспаргаро и Маверик Винялес. Впоследствие Милър се доближи до състезателите на Априлия.

Пилотът на Дукати мина пред Винялес, който получи технически проблем и отпадна.

В крайна сметка Куартараро записа трети успех от началото на сезон 2022 в MotoGP. Втори на около пет секунди финишира Йохан Зарко. Третото място остана за Джак Милър. Австралиецът успя да се справи с Алейш Еспаргаро в заключителната фаза на Гран при на Германия.

Пети финишира Лука Марини (VR46 Дукати), следван от Хорхе Мартин (Прамак Дукати) и Брад Байндър (КТМ). Осмото място бе заето от Фабио Ди Джанантонио. Пилотът на Грезини Дукати бе най-бързият сред новобранците. Зад него завършиха Мигел Оливейра (КТМ) и Енеа Бастианини (Грезини Дукати). Топ 15 допълниха Марко Безеки (VR46 Дукати), Раул Фернандес (КТМ Tech 3), Франко Морбидели (Ямаха), Андреа Довициозо (RNF Ямаха) и Реми Гарднър (КТМ Tech 3).

В генералното подреждане Куартараро увеличи преднината си пред Алейш Еспаргаро и Йохан Зарко.