Куартараро записа убедителен успех в Каталуния

Французинът триумфира с аванс от 6.473 сек

2 годиниМоторни 11 Симеон Кисьов

Фабио Куартараро спечели Гран при на Каталуния в MotoGP. Пилотът на Ямаха потегли трети и успя да избегне хаоса на първи завой, в който участваха негови съперници за титлата. Французинът триумфира с аванс от 6.473 сек. пред Хорхе Мартин от екипа на Прамак Дукати. Последното място на подиума зае съотборникът на Мартин Йохан Зарко.

Времето на пистата край Барселона отново бе много горещо. Температурата на въздуха бе 30 градуса, тази на асфалта- 55.

Kуартараро направи най-доброто потегляне и изпревари победителят в квалификация Алейш Еспаргаро веднага след изгасването на червените светофари. Зад тях стана истинско меле, в което бяха замесени трима състезатели. Такааки Накагами (LCR Хонда) опита да спре прекалено късно и изпусна предницата на своя мотор. Японецът си удари глава в задната гума на Франческо Баная (Дукати). Алекс Ринс (Сузуки) също бе отнесен и отпадна. Накагами бе закаран в болницата за преглед, а Баная се върна на мотора и се прибра в бокса.

Куартараро започна да се откъсва напред, докато състезателите на Прамак Дукати започнаха битка с по-големия брат Еспаргаро. Междувременно Марко Безеки (VR46 Дукати) отпадна в петата обиколка.

Състезателите на Грезини Дукати Енеа Бастианини и Фабио Ди Джанантонио също претърпяха инциденти и приключиха участието си в Гран при на Каталуния.

11 тура преди финала на състезанието на пистата Каталуния, Куартараро продължаваше да диктува събитията. Зад него имаше най-интересната битка в надпреварата между Алейш Еспаргаро, Хорхе Мартин и Йохан Зарко. Тримата се бореха за местата на подиума

В последната обиколка състезателят на Априлия допусна нетипична грешка. Той започна да празнува и да маха на публиката, мислейки, че надпреварата е свършила. Испанецът се срина до шестото място, но се справи с Лука Марини и зае петата позиция.

В крайна сметка Куартараро записа втори успех от началото на сезон 2022. Подиумът бе допълнен от Мартин и Зарко.

Четвърти финишира Жоан Мир със Сузуки, следван от Алейш Еспаргаро (Априлия), Лука Марини (VR46 Дукати), Маверик Винялес (Априлия), Брад Байндър (КТМ), Мигел Оливейра (КТМ) и Алекс Маркес (LCR Хонда). Топ 15 допълниха Реми Гарднър (КТМ Tech 3), Дарън Байндър (RNF Ямаха), Франко Морбидели (Ямаха), Джак Милър с Дукати и Раул Фернандес (КТМ Tech 3). Най-бързата обиколка бе дело на Куартараро.

В генералното класиране Куартараро е на върха с актив от 147 точки. Втори е Алейш Еспаргаро със 125 точки, следван от Енеа Бастианини (94), Йохан Зарко (91) и Франческо Баная (81).