Лестър победи Челси и спечели ФА Къп

"Лисиците" излъгаха Челси с фамозен гол и триумфираха с Купата на Англия

3 годиниФутбол 1 Симеон Кисьов

Лестър победи Челси с 1:0 на "Уембли" и за първи път спечели трофея в турнира за Купата на Англия - ФА Къп. Юри Тилеманс (63) вкара красив гол с удар от далечна дистанция и "лисиците" ликуваха в най-старата футболна надпревара след четири загубени финала преди това.

В последния четвърт част от редовното време вратарят на Лестър Каспер Шмайхел направи две блестящи спасявания, а минута преди края попадение на лондончани бе отменено поради засада след разглеждане с ВАР. Срещата на "Уембли" се игра пред около 21 000 зрители, което е най-голям брой фенове, които се събират за мач на Острова от началото на пандемията.

"Лисиците" първи стигнаха до опасно положение в 16-ата минута, когато Джейми Варди засече пас в наказателното поле, но ударът му бе блокиран от Рийс Джеймс. Последваха пропуски на Юри Тилеманс за Лестър и Мейсън Маунт и Аспиликуета и Вернер от "сините".

В 34-ата минута мениджърът на "лисиците" Брендън Роджърс извърши принудителна смяна, след като Джони Евънс се контузи и трябваше да отстъпи мястото си на Марк Олбрайтън. Шест минути след това Союнджю изпревари Тиаго Силва, но ударът му с глава не намери целта. В края на първата част Тилеманс центрира отдясно в наказателното поле, където Джейми Варди засече с глава, но топката премина покрай вратата на Кепа.

След почивката в 53-ата минута Шмайхел улови топката след удар с глава на Маркос Алонсо. Десет минути по-късно Люк Томас комбинира с Юри Тилеманс след грешка при изнасянето на топката от страна на Челси. Белгийският национал напредна и с мощен изстрел от далечна дистанция реализира фамозен гол.

В 78-ата минута Шмайхел се отличи с изключително спасяване след изстрел с глава на Бен Чилуел. Пет минути след това Рюдигер опита да шутира от голяма дистанция, но разочарова с изпълнението си. В 87-ата минута Шмайхел още веднъж запази вратата си без гол с ново брилянтно спасяване, като този път разочарован остана Мейсън Маунт.

В 89-ата минута Бен Чилуел вкара топката във вратата на Шмайхел, но след намесата на ВАР попадението бе отменено заради сантиметри засада при атаката. В крайна сметка "лисиците" удържаха натиска на "сините" и при пет минути добавено време, за да ликуват с трофея.