Макс Верстапен пак шампион след лудо състезание в Япония

Проливен дъжд обърка тотално плановете на всички, решиха титлата след финала

2 годиниМоторни 1 Симеон Кисьов

Макс Верстапен спечели титлата във Формула 1, след като победи в Гран при на Япония на пистата "Сузука", а големият му конкурент за трофея Шарл Люклер бе наказан и остана трети.

Така Верстапен взе 25 точки срещу 15 за Шарл Льоклер. В генералното класиране нидерландецът има и 366 точки, съотборникът му Серхио Перес е с 253, а Льоклер е с 252.

До края на сезона остават четири старта - САЩ (21-23 октомври), Мексико (28-30 октомври), Бразилия (11-13 ноември) и Абу Даби (18-20 ноември).

Състезанието в Япония бе спряно във втората обиколка заради инцидент с Карлос Сайнц и Себатиан Фетел и

Вестапен не изпусна водачеството в значително по-кратното състезание (около 40 минути), оставяйки зад себе си Шарл Льоклер и Серхио Перес. Двамата едва не се сблъскаха в последната обиколка на мократа писта, но все пак се задържаха на трасето.

Преминаването през забранена зона донесе наказание от 5 секунди за Льоклер и го постави на трето място.

Състезанието бе белязано от голям скандал, след като по време на преминаването на колите на пистата се появи тежка машина, за да изтегли катастрофиралия болид на Карлос Сайнц. В същото време обаче покрай това място премина и Пиер Гасли, който бе направил извънредно спиране в бокса.

Ситуацията много напомни за фаталния инцидент с Жул Бианки в Гран При на Япония Формула 1 преди осем години.