Макс Верстапен спечели Гран при на Мексико

Нидерландският пилот на Ред Бул финишира пред световния шампион и увеличи аванса си на върха

2 годиниМоторни 13 Симеон Кисьов

Лидерът в генералното класиране при пилотите Макс Верстапен с Ред Бул триумфира в Гран при на Мексико, 18-и кръг от календара на Формула 1, увеличавайки аванса си на върха до 19 точки.

Надпреварата започна със сблъсък още на първия завой и завъртане на спечелилия полпозишън Валтери Ботас с Мерцедес, а изпреварилият го още преди това Верстапен не изпусна първата позиция до края. Битка за второто място до последно водеха настоящият световен шампион Люис Хамилтън с Мерцедес и мексиканеца Серхио Перес с Ред Бул. В крайна сметка британецът удържа атаките на любимеца на местната публика.

Валтери Ботас не успя да потегли по най-добрия начин и беше атакуван от съотборника си Люис Хамилтън, а на спирането за първия завой Макс Верстапен ги изпревари от външната страна. Веднага след това Ботас бе ударен в задна дясна гума от Даниел Рикардо, завъртя се и остана на място, докато всички останали болиди го изпревариха. На пистата пък излезе кола на сигурността. Финландецът все пак успя да продължи, но веднага влезе в бокса за смяна на гуми и се върна последен.

Едва в шестата обиколка състезанието бе рестартирано и Верстапен не остави шансове на Хамилтън за атака, като запази лидерската си позиция до самия финал. На трета позиция пък се движеше местния любимец Серхио Перес, който така и не успя да задмине световния шампион и да зарадва още повече феновете си.

Ботас влезе в бокса два тура преди финала, а след това записа най-бързата обиколка в състезанието, но завърши на 14-а позиция.

След успеха си нидерландецът Макс Верстапен има 19 точки аванс пред Люис Хамилтън в борбата за титлата. До края на сезон 2021 остават още само четири старта и шансовете на британеца за спечелване на мечтаната от него осма титла стават по-малки с всеки изминал кръг.