Манчестър Сити начело за първи път от доста време

"Гражданите" надвиха Астън Вила за девета поредна победа във всички турнири

3 годиниФутбол 5 Симеон Кисьов

Манчестър Сити победи трудно у дома Астън Вила с 2:0 в отложен мач от първия кръг на английската Висша лига. Бернардо Силва (79) и Илкай Гюндоган (90-дузпа) донесоха деветата поредна победа на „гражданите“ във всички турнири и ги качиха на върха във временното класиране за първи път от август 2019 година.

Домакините можеха да поведат още в 4-ата минута, когато след центриране от корнер Родри игра с глава и намери Бернардо Силва, който шутира от близка дистанция, но вратарят Емилиано Мартинес спаси, а Джон Стоунс бе блокиран да направи добавка. Играчите на Хосеп Гуардиола доминираха и наложиха сериозно темпо, но нямаха късмет в завършващия удар. В 28-ата минута се наложи принудителна смяна в Сити и Зинченко замени контузилия се Кайл Уокър. Единственият опасен удар на гостите за първа част отправи Рос Баркли в 37-ата минута, но топката попадна право в ръцете на Едерсон. Домакините пък направиха още няколко пропуска чрез Родри и Фил Фодън.

Високото темпо на игра продължи и след почивката, а добри положения пропиляха Гюндоган, Фодан и Жоао Кансело, който нацели напречната греда на гостите. Бертранд Траоре и Дъглас Луис пък нямаха късмет пред вратата на Едерсон. В 76-ата минута резервата Оли Уоткинс пусна чудесен пас за в наказателното поле на Сити, но Диаш пресече пред погледа на Дейкъб Рамзи. Секунди след това Грийлиш намери оставения сам на точката за дузпа Джон МакГин, който обаче не успя да уцели топката.

Все пак в 79-ата минута домакините поведоха с гол на Бернардо Силва, който се разписа след асистенция на Родри. В последната 90-а минута Сити получи право да изпълни дузпа. Жезус отправи удар с глава на далечната греда, а Мати Кеш блокира топката с ръка. Ситуацията бе разгледана с ВАР и Илкай Гюндоган релизира отсъдената дузпа, оформяйки крайния резултат.

След шестия си последователен успех в шампионата и пети без допуснат гол Манчестър Сити излезе начело в подреждането с 38 точки и по-добра голова разлика от Лестър, който е с мач повече и бе лидер само за едно денонощие. Астън Вила е 11-и с 26 точки. "Гражданите" обаче може да загубят първото място още тази вечер при успех на градския им съперник Манчестър Юнайтед в Лондон срещу Фулъм.