Шотландия не остави шансове на Кипър

"Гайдарите" отвяха Кипър

1 годинаФутбол 13 Симеон Кисьов

Шотландия започна успешно европейските квалификации в група A и победи с 3:0 гостуващия тим на Кипър. Точен за “гайдарите” през първата част бе Джон Макгин (21’), а появилият се от скамейката Скот Мактоминей (87’, 90’) добави нови две попадения в края на срещата.

Футболистите на Стив Кларк започнаха много по-добре двубоя и наложиха сериозно превъзходство, като почти не позволяваха на островитяните да преминават централната част на терена. Първото сериозно положение на тяхната сметка дойде след изминаването на около четвърт час от игровото време, когато Аарън Хики отправи опасен удар, но вратарят Деметрис Деметриус спаси.

Домакините все пак стигнаха до попадение около пет минути по-късно, когато Анди Робъртсън бе изведен много добре отляво, след което подаде успоредно и Джон Макгин отбеляза за 1:0. До края на първата част “гайдарите” можеха да вкарат и второ попадение, но играчите в синьо не успяха да покажат достатъчно класа в завършващата фаза. Те имаха и сериозни претенции за дузпа в своя полза в добавеното време за нарушение на Александър Гогич срещи Че Адамс, но такава не бе отсъдена след намеса на ВАР.

Втората част започна на видимо по-ниско темпо от домакините, които продължаваха да държат двубоя под контрол. Почти идентична възможност като ситуацията при гола се откри пред тях пет минути след изминаването на час игра, когато отново левият бек на Ливърпул се оказа на изгоня позиция отляво и пусна успоредно, но този път неговите съотборници се забавиха и не успяха да засекат подаването му. Няколко минути по-късно те създадоха нова суматоха в пеналта на Кипър, но на три пъти техни удари бяха блокирани с тяло от бранители на гостите.

Шотландците стигнаха до втори гол няколко минути преди края на редовното време, когато добра атака отдясно завърши с центриране, а в малкия пеналт топката бе свалена към резервата Скот Мактоминейл а той отблизо прати кълбото за втори път в мрежата на Деметриус. Именно полузащитникът на Манчестър Юнайтед добави и трето попадение за своя тим в добавеното време, с което оформи и крайния резултат. Кипър приключи мача с човек по-малко след втория жълт и съответно червен картон за Николас Йоану в петата минута на добавеното време.

С тази победа Шотландия оглави поне временно класирането в квалификационната група A за Европ 2024. Другият двуой е по-късно днес и е между смятаните за фаворити Испания и Норвегия