Украйна прекърши Северна Македония в исторически мач

Рефер извън континента за първи път ръководи среща на европейски първенства

3 годиниФутбол 1 Симеон Кисьов

Украйна победи Северна Македония с 2:1 среща от група С на Евро 2020 на "Арена Национал" в Румъния. Двубоят беше първи в историята на европейските първенства, който е ръководен от рефер извън Европа - Фернандо Андрес Рапалини от Аржентина.

Украинците започнаха много по-активно срещата и в първия четвърт час пропиляха няколко добри положения. Македонците отвърнаха с два удара на Бобан Николов и Елийф Елмас, след което дойдоха минутите на Андрий Ярмоленко. Нападателят пропусна две положения в 23-ата и 27-ата минута, но в 29-ата се разписа и откри резултата (1:0). Само пет минути след това Роман Яремчук се измъкна от отбраната и вкара за 2:0.

Звездата на Северна Македония Горан Пандев прати топката във вратата на Украйна в 39-ата минута, но попадението му беше отменено заради засада.

Втората част започна с невероятен пропуск на Ариан Адеми от Северна Македония, който не успя от близко разстояние да преодолее вратаря на Украйна. Съперникът веднага реагира, а Малиновски и Забарни се отчетоха с пропуски.

Малко преди изтичането на час игра топката срещна напречната греда на вратата на Украйна, а Горан Пандев беше фаулиран при опита си да я довкара. Аржентинският съдия Фернандо Андрес Рапалини отсъди дузпа. Езджан Алиоски пропусна при първия опит, но беше безкомпромисен при добавката (1:2).

Десет минути преди края на мача реферът видя игра с ръка след ВАР и отсъди дузпа за Украйна, но Малиновски пропусна да вкара след страхотна намеса на Димитриевски.

Украйна се изравни по точки с лидерите Австрия и Нидерландия (по 3), които играят от 22:00 часа днес, докато Северна Македония почти сигурно напуска Евро 2020 с 0 точки от два мача.