В очакване на изхвърлянето на беларусите Швейцария ги унижи с пет гола

1 годинаФутбол 12 Симеон Кисьов

Четвъртфиналистът от последното европейско първенство Швейцария стартира по перфектен начин похода си към финалите в Германия, след като разби Беларус с 5:0 в среща от група “I”. Официално “кръстоносците” се водеха гости, но мачът се игра на неутрален терен пред празни трибуни в Нови Сад (Сърбия) заради наложеното ограничение на беларуските отбори да не домакинстват в страната си. Санкцията е заради подпомагането на Русия във войната срещу Украйна.

Този мач обаче може и да се окаже без значение, защото има голяма вероятност съвсем скоро Беларус изобщо да бъде изхвърлен от квалификациите. Според германската държавна телевизия ARD на 4 април Изпълкомът на УЕФА ще разглежда този въпрос. Причината отново е свързана с войната.

Иначе тази вечер швейцарците отчаяха съперника си с три гола още в първия половин час. Изненадващо и трите бяха реализирани от Ренато Щефен - в 4-тата, 17-ата и 29-ата минута, като при всичките това се случваше с удар от непосредствена близост.

Още при 0:0 беларусите можеха да поведат, но удариха греда. На три пъти обаче гредите спираха и съперника.

След почивката капитанът на гостите Гранит Джака направи 4:0 в 62-рата, а три минути по-късно младокът Зеки Амдуни заби петия гол.

В другия завършил до момента двубой от тази група Израел и Косово завършиха 1:1.

В следващия кръг след три дни Швейцария посреща Израел, а Беларус гостува на Румъния.