Вавринка спечели маратонския сблъсък с Циципас и си уреди среща с Федерер

Вавринка се класира за четвъртфиналите след драма с Циципас

5 годиниТенис 1 Телевизия Евроком

Елиминиралият Григор Димитров в миналия кръг Стан Вавринка победи Стефанос Циципас със 7:6 (6), 5:7, 6:4, 3:6, 8:6 след 5 часа и 9 минути игра, класирайки се за четвъртфиналите на „Ролан Гарос“. Гладиаторската битка между 34-годишния швейцарец и 20-годишния грък е един от най-дългите мачове в цялата история на турнира, предлагайки на феновете страхотни разигравания и истински спектакъл.
Поставеният под №6 Циципас бе много близо до успеха, но в крайна сметка отстъпи на по-опитния съперник и шампион от 2015 година, който в петия сет се измъкна от доста сложни ситуации.
В първия сет пробиви не бяха постигнати и се наложи изиграването на тайбрек, в който швейцарецът спечели с 8:6 точки.
Във втория сет Циципас осъществи ранен пробив и поведе с 3:0, но Вавринка бързо изравни за 3:3. Циципас направи нов пробив за 5:3, но загуби подаването си за сета и Вавринка намали на 4:5. В десетия гейм швейцарецът отрази пет сетбола на свой сервис, преди да изравни за 5:5. Сетът отиваше към тайбрек, но швейцарецът направи 3 грешки в 12-ия гейм и гъркът изравни общия резултат в мача.
Решителният удар в третия сет бе нанесен в седмия гейм, когато Вавринка проби за 4:3 и малко след това спечели сета с 6:4. Четвъртият сет пък приличаше на втория. Циципас бързо поведе с 3:0, Вавринка върна пробива, но веднага след това гъркът отново проби за 4:2 и след това изравни сетовете.
Драмата бе пълна в петия сет и при 5:5 гъркът имаше 3 възможности за пробив, но Вавринка оцеля и след това проби съперника, за да спечели мача след 8:6 в тази част.
Следващият съперник на Вавринка е неговият сънародник и шампиона от 2009 година Роджър Федерер, когото отстрани също на четвъртфинал при предната си титла през 2015 година.