София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

30 години от взрива в Чернобилската АЕЦ

Според „Грийнпийс“ поне 100 000 души са починали от рак заради радиацията

8 годиниОбщество 1 Боряна Райчева

Навършват се 30 години от най-тежката ядрена катастрофа в света - взривът на четвърти реактор в Чернобил. Инцидентът, който според експерти е съчетание от дефектен дизайн и оперативна грешка, създаде смъртоносен радиоактивен облак, който се отрази на здравето на стотици хиляди хора.

На 26 април 1986 г. в 01:23 часа чернобилският реактор №4 експлодира. Светът стана свидетел на най-тежката ядрена катастрофа в историята на човечеството. Взривът разпали пожар, който горя в продължение на 10 дни. Близо 300 хиляди души бяха принудени да напуснат домовете си. Междувременно Северна Европа бе обсипана от радиоактивни материали.

При експлозията загинаха 31 души. Но инцидентът нанесе немислимо тежки вреди на хората, които се появиха дни, месеци и дори години по-късно.

Според доклад на "Грийнпийс" от 2006 г. Чернобилската катастрофа е довела до над четвърт милион случая на рак, от които почти 100 хиляди са се оказали фатални.

Съветският съюз дълго време не съобщаваше за аварията, а включително и в България тя беше държава в тайна и вероятно е станала причина за заболявания по-късно.

Инцидентът в Северна Украйна е съчетание от дефектен дизайн и оперативна грешка, които създадоха смъртоносен радиоактивен облак, посочват експерти. Реакторите на Чернобилската АЕЦ бяха спрени и по-късно извадени от употреба. №4 бе заграден с нестабилен бетонен пашкул.

Сега се работи върху изграждането на саркофаг на стойност 1,58 млрд. щатски долара. Сравняваната с ковчег структура ще пази останките на призрачния реактор и ще замени остарялата бетонна черупка. Структурата ще тежи 29 000 тона, ще бъде дълга 164 метра, а височината й ще достига 110 метра.

Саркофагът ще съдържа високотехнологично оборудване за извършването в пълна безопасност на операциите по обеззаразяване на вътрешността на авариралата централа.