Къщата на ул. „Раковски“ 136 е в окаяно състояние. Напукани стени и олющени мазилки посрещат гостите на музея, където преди 100 години се разиграва една от най-големите драми, познати в българската литературна история – самоубийството на Лора Каравелова и Пейо Яворов.
Сградата е строена в началото на XX век и никога не е била на поета.Историята разказва, че Яворов и Лора Каравелова прекарват тук само година – от септември 1912-а до ноември 1913-а. Сложните юридически казуси около собствеността са сага, която продължава от десетилетия. През 1959 г. Ганка Найденова-Стоилова, племенницата на поета, започва да възстановява втория етаж, а държавата придобива къщата – изкупува една трета от нейните собственици и за останалата част им плаща наем. По-късно сградата е достроена и цялата се превръща в музей. След 1989 г. наследниците си връщат къщата от държавата, след като отказват предложено обезщетение. По-късно фондация „Отворено общество“ я купува и прави два ремонта, а после я препродава. Но усложненията идват от това, че къщата е обявена за паметник на културата и за повреда на зданието стопаните му носят наказателна отговорност. Но, ако, то не се поддържа и рухне само, отпадат всички изисквания към тях.
От 2009 г. къщата е собственост на масонската ложа у нас, водена от Валери Митков, собственик на взривената фабрика в Горни Лом, чийто син Емил загина по време на трагедията.