неделя, 22.09.24
7.8 C
София
15 C
Пловдив
16.8 C
Варна
Search Suggestions

      ЕТО КАКВО ПОКАЗВА ДОКЛАДЪТ НА ЕС ЗА БЪЛГАРИЯ

      Тежък беше мониторинговият доклад за напредъка на България по Механизма за сътрудничество и проверка, който беше официално представен и коментиран от вицепремиера Меглена Кунева. Основният извод за България е липсата на реформи и резултати в гарантирането на независимостта на съдебната власт, борбата с корупцията и организираната престъпност. Не е отчетен никакъв напредък по отношение на правосъдието, сигурността и борбата с корупцията. Единствената положителна оценка е за приетата Стратегия за съдебна реформа.

      Критики в доклада има относно липсата на необходими реформи, което се дължи на политическата нестабилност през изминалата година и смяната на три правителства. Критиките срещу съдебната система са много и остри. Разгледан е случаят с изчезването на тефтерите на Филип Златанов, скандалът с „гнилите ябълки“ които заедно предизвикаха бунт в съдебната власт. Магистрати от Софийски градски съд поискаха оставката на ръководството на съда, както и спешно решение на проблемите с разпределението на делата от Висшия съдебен съвет. Отбелязана е и липсата на председател на Върховния касационен съд при първата процедура, проведена миналата есен. Не е взето предвид, че утре ВСС ще изслуша и гласува кандидатурите на  съдиите Павлина Панова и Лозан Панов за съдия №1. Приетата от правителството и гласувана с конституционно мнозинство от Народното събрание актуализирана Стратегия за съдебна реформа обаче е оценена положително. Стратегията е определена в Доклада като важна стъпка на новото правителство, но е подчертано, че това е само намерение за реформа, а не действителна реформа.

      Констатирани са редица недостатъци в работата на Висшия съдебен съвет и се отправят конкретни препоръки за подобряване прозрачността при назначенията в съдебната власт. Индиректно се препоръчва разделянето на Съвета на две камари – съдийска и прокурорско-следователска, каквото е и намерението на правителството в стратегията за реформа. Обръща се внимание и на стъпките, които българските власти следват да изпълнят при подготовката на избора на нов Висш съдебен съвет, което трябва да стане през 2017 г.

      Европейската комисия сериозно разкритикува и състоянието на сектор „Сигурност“. Препоръчва се съставянето на изцяло нов Наказателен кодекс.

      Тежък е докладът и по отношение на корупцията. ЕК констатира липсата на координация между отделните ведомства, които отговарят за борбата с корупцията и препоръчва създаването на независима институция.

      Вицепремиерът Меглена Кунева беше категорична, че вместо да създаваме нова институция или орган, който да върши работата на вече съществуващи у нас институции е безпредметно и лицемерно. Тя посочи, че имаме редица институции и комисии, които трябва да започнат да си вършат работата. Какво следва след доклада на Европейската комисия? Ще бъде взета предвид всяка една критика. Ще се работи в посока гарантиране на независимостта на съдебната власт – по вече приетата стратегия за реформа. Ще се работи в посока реформа и в сектор „Сигурност“ – предстои разглеждане на закона за МВР. Ще се работи и за неутрализиране на корупцията по високите етажи на властта и по веригата надолу. Целта – коренно различен доклад след 365 дни.

      - Реклама -
      СВЪРЗАНИ НОВИНИ

      ОСТАВИ КОМЕНТАР

      Моля, въведете коментар!
      Моля, въведете името си тук

      - Реклама -

      НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

      Зареждане...
      - Реклама -

      ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ