Голямата разлика между различните части на Европейския съюз се вижда много ясно от данните на Евростат за брутния вътрешен продукт (БВП) на глава от населението за 2015 г. в 276 региона, пише New Europe.
Според информацията на статистическата служба на ЕС, показателят варира грубо между 29% от средния за общността до 580%.
Регионите с най-добри показатели за измерената година са Вътрешен Лондон – Запад (580% от средния БВП на глава от населението в ЕС), Великото херцогство Люксембург (264%), Хамбург, Германия (206%), Брюксел, Белгия (205%) и Братислава, Словакия (188%).
Общо 20 са били регионите в ЕС с БВП на глава от населението по-висок с 50% или повече от средния за общността – пет от тях са в Германия, четири във Великобритяния, по два в Нидерландия и Австрия, по един в Белгия, Чехия, Дания, Франция, Словакия, Швеция плюс Люксембург.
Рекордьор по бедни региони е България с пет, по четири имат Унгария и Полша, три са в Румъния, по два в Гърция и Франция.
Най-бедната част в ЕС е българският Северозападен регион с БВП на глава от населението, съставляващ 29% от средния за съюза. След това е френският Майот с 32%, следван от българските Северен централен и Южен централен с по 33% и румънският Североизточен регион с 34%.