Шимпанзета, гледащи заедно филм, получават същото чувство на близост и свързване, каквото и хората, гледащи филм или телевизионно предаване заедно, твърдят изследователи от водещ американски университет.
Група шимпанзета са били наблюдавани, докато гледат заедно видео. Психолози установили, че при тях се наблюдава усещане за взаимна близост, което допреди това е било смятано за нещо уникално само за хората.
Учените казват, че този феномен е фактическо доказателство за „дълбоките еволюционни корени“ на усиленото емоционално въздействие на взаимното гледане на нещо.
„Преживяванията са значително по-богати, когато са споделени“, твърди съавтора на изследването Ваутер Волф от Департамента по психология и невронаука на Дюкския университет в САЩ.
В изследването, публикувано в the Royal Society, шимпанзета са били поставени пред екран, от който им е било излъчено видео.
Наблюдатели е трябвало да следят дали шимпанзетата гледат излъчвания материал през цялото време, като са им били предоставени плодови напитки с идеята животните да останат в спокойно състояние достатъчно дълго пред екрана.
Резултатите от изследването сочат, че споделените социални преживявания всъщност изобщо не са нещо уникално за човека, а могат да бъдат изпитвани и от други животински видове.