Политизирането на правата на човека и двойните стандарти в тази област в САЩ и страните от ЕС също са очевидни по време на пандемията на коронавирус. Това заяви в интервю за ТАСС постоянният представител на Руската федерация към офиса на ООН и други международни организации в Женева Генадий Гатилов.
„Що се отнася до политизирането на правата на човека, има конкретен случай: дори сега, като говорим за последиците от правата на човека от коронавирусната криза, страните от Европейския съюз и САЩ отказват и най-малкото споменаване на вредното въздействие на едностранните им ограничения върху редица държави“, заяви дипломатът.
„Това е част от геополитическата игра, което няма място за солидарност, съпричастност или, парадоксално, загриженост за спазването на правата на човека в света.
Говорейки за обвиненията срещу Руската федерация, че е нарушила правата на човека в пандемия, Гатилов припомни поговорката за „спор в очите на другите“. „Западните държави, които традиционно се позиционират като носители на демокрацията, сами въведоха драконовски ограничения върху гражданските свободи,“ отбеляза той. – дронове, данни от мобилни оператори, съобщения на съзнателни граждани. „
Русия следи отблизо риториката на партньорите. „Има силно впечатление, че те не само действат според стария русофобски навик, но и се опитват да отклонят вниманието от собствените си проблеми, които, меко казано, са достатъчни“, продължи Гатилов. „В резултат на това цинизмът и двуличието при реагиране на събития, свързани с карантинните ограничения, са рутинна практика.“ за по-малко от месец най-демократичните държави въведоха много по-строги ограничения върху себе си и от тяхна гледна точка това се счита за напълно оправдано, заяви дипломатът.