МОЯТА ПРИЗНАТЕЛНОСТ
Знае се, че всички велики достижения на нашата цивилизация са плод на интелигентни и талантливи хора. Те са успявали да осъществят своя гениален потенциал с помощта на други – умни, културни и заможни представители на обществото. Само един пример – Медичите и Микеланджело Буонароти. Щеше ли светът да види гениалните и прекрасни скулптури на Микеланджело, ако не бяха Медичите? А такива примери има много в световната история на изкуствата.
Затова, нека има съпричастни хора с високи културни изисквания, благодарение на които върховете на гениалността се множат. Постигнатото в науката и изкуството е за всички хора на земята – за радост, удоволствие и вдъхновение.
Имах късмета и добрата възможност да срещна такива хора в България, които даваха и дават всичко от себе си за изкуство и култура. Те създаваха прекрасни условия на много наши и чуждестранни творци да пресъздават своите идеи в уникални произведения на морския бряг.
И най-важното – запознанствата, приятелствата оставаха завинаги в сърцата и душите на участниците, благодарни към домакините, организатори на следните празници на изкуствата и други културни прояви:
осъществени филмови продукции на режисьорите Ники Илиев и Милко Лазаров;
международна музикална академия под ръководството на професор Жени Захариева със стипендии за най-добри млади музиканти;
майсторски класове на световноизвестния тенор Калуди Калудов, джаз музиканта Митко Русев и хореографа Дорина Инджова;
фестивал на изкуствата за деца в неравностойно положение с участието на едни от най-големите български поети, композитори, художници и музиканти;
медиен форум по съвременни въпроси на журналистиката, литературната критика и редица злободневни политически теми. Вечери на поезията и музиката;
международен художествен пленер с участници от Бразилия, Мексико, САЩ, арабските страни, Иран, Япония, Индия, Русия, Азербайджан и от много европейски страни.
Всички тези, изявени в своите държави творци, идваха с удоволствие, изминавайки стотици и хиляди километри като истински посланици на добра воля за приятелство и мир, за да споделят своите идеи и талант и покажат своето изкуство. Те се влюбваха в България завинаги.
И така вече 20 години! Всичко това бе подпомогнато и осъществено с усилията и вдъхновението на сем. Баневи, чиято майка Мария беше основен организатор и чиято 80 годишнина честитим с обич и уважение.
Много се надявам българската държава да даде възможност на това семейство да продължи своята апостолска дейност за развитие и обогатяване на изкуството и културата и за прослава на България.
Иван Парасков, скулптор