Search Suggestions
      неделя, 15.12.24
      Search Suggestions

          Психиатър за COVID-19: Човек може да говори, че не се страхува, а вътре картинката да е друга (ВИДЕО)

          Когато си набавиш необходимият кислород и влезеш в едно ритмично дишане, тогава започва едно успокоение, аз лично реших да опитам да застана активно, а не пасивно в битката за оздравяване от COVID-19, защото заслужавам да се боря за себе си. Самолечителният ми процес беше много активен – по цял ден и по цяла нощ. Това коментира психотерапевтът д-р Владимир Пожарашки в ефира на „Честно казано с Люба Кулезич“.

          „Коронавирусът не изисква страх, а по-специално отношение. Специфичното ми коронавируса е, че той отключва дистрес синдром, не говорим за обикновен вирус. Забелязал съм, че ако се появят симптомите на загуба на мирис и на вкус обикновено не се стига до по-тежката форма на белодробно заболяване. А иначе много хора ми казват, че техните лични лекари не им вдигат телефон. Вече от 8 месеца коронавирусът е у нас, нормално е да имаме информация как се лекува“, допълни той.

          „Психиката ни е много интересно нещо, ние имаме съзнание и подсъзнание. Подсъзнанието е телесната част на психиката, която е нементална. Нашите усещания, чувства и т.н. Тялото – като психична част на Аз-а не разбира думите. Вашето тяло не разбира думите, които Ви казват, но разбира интонация. Комуникираме на много пластове. Когато на нас ни казват, че има коронавирус. Рационалната част може да раздели, но невербалната част – тялото чува едни внушения, един послания, които се повтарят и звученето е застрашително. То не разбира текста, а разбира контекста. Тук вече се променят реакциите, защото съзнанието ни формира акции, а подсъзнанието формира реакции. И аз мога да говоря, че не се страхувам, а вътре картинката да е друга. Получава се едно разминаване, това се предава от човек на човек, защото то е едно излъчване. Когато един човек е тревожен и неспокоен, той го предава на другите. С това работи телесната психотерапия. По този начин излизаме от релси абсолютно несъзнателно, а после съзнателно го и виждаме, но процесът става неуправляем. Тогава вече можем да говорим за колективното несъзнателно. Това са психични феномени, които забравяме, а психиката и тялото са като две огледала“, допълни психиатърът.

          Д-р Пожарашки написа статия с „Моята среща с Covid-19. Психосоматичен опит и идеи„. В нея той споделя естествени методи, с които психически може да подпомогне на физическото здраве.

          „Осъзнавайки блокираното дишане на гърдите си и дистрес реакцията на организма си и виждайки падащите показатели от замерването на сатурацията на кръвта ми, изненадващо и за мен се запитах искам ли да живея. Отговорът беше „Да“, но с него дойде и осъзнаването, че да искаш, означава да правиш, да се погрижиш за осъществяване на желанието. А желанието за живот мобилизира силите за живот и възстановяване“, пише той в статията си.

           

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

          - Реклама -
          ТОП ДНЕС
          ТОП 14 ДНИ
          Зареждане…
          Зареждане…
          Search Suggestions
              Search Suggestions