Ако свалим нивото на корупцията от нашето ниво до това на Словения, икономиката ни ще нарасне с 50%. Само ако се фокусираме върху иновации и експорт и намалим корупцията. При предишните мерки имаше грантови схеми, имаше и грантове за сгради. Това рязко дава шанс за корупция. Сега насочваме мерките към директно подпомагане на бизнеса. Това коментира министърът на икономиката Кирил Петков в ефира на бТВ.
Приключи част от работата на Междуведомствената работна група за прозрачност и контрол на „Държавната консолидационна компания“ ЕАД.
„В министерство на икономиката има няколко субекта ББР, както и ДКК. ДКК взима 500 млн. от министерството и 130 млн. от ББР. Аз направих проверка на един от язовирите, за които са дадени 2.3 млн лева. Когато отидох всичко беше пресъхнало, както и реката, която би трябвало да захранва язовира“, коментира той.
Той допълни, че бутилка от безалкохолно е част от съоръженията.
Инж. Владимир Барзов от Междуведомствената група за проверка на ДКК допълни:
„Обектът е завършен. Представена е отчетна документация и имаме поглед върху цените. Те са, как да ви кажа, малко бутикови. Цената на един специфичен хидротехнически бетон, който в София е 126 лв., тук е актуван за 219 лв. Плюс 30 лв. транспорт – т.е. приблизително двойни цени за бетона. По-фрапиращи са цените на транспортни разходи. Обикновено цените варират 15-20 ст. на километър, а тука цените, които са искали и са взели съответно от държавата, са 1.16 лв. на тон/км. – т.е. 5 пъти по-скъпи.“