„Водят се преговори със социалните партньори учебната година да започва от първия понеделник на септември, а не от 15-ти“, това заяви пред БНТ министърът на образованието и науката акад. Николай Денков.
Той изтъкна, че в страната ни учебната година започва най-късно – на 15-ти семпетмври докато в другите държави първият учебен ден e около 10-15 дни по-рано.
Според него изместването на първия учебен ден е разумно, особено в сегашната епидемична обстановка, защото това осигурява повече време за преговори и затвърждаване на изучаваното.
Освен това през септември времето е хубаво и има повече възможности за занимания навън.
„Към момента не се налага промяна на ваканциите на учениците“, заяви още Денков.
„Ако се натрупат пропуски, е възможно учебната година за по-малките да се удължи със седмица-две най-късно до края на юни, както се случи миналата учебна година“, подчерта просветният министър.
„Докато необходимите количества тестове не бъдат доставени в склада на БЧК, от МОН не могат да кажат дата за връщането на по-големите ученици“, категоричен беше Николай Денков.
Към момента министерството на здравеопазването е поръчало около 4,2 милиона теста.
Получени са малко над 1 милион, по-голямата част от които вече са разпределени.
В момента склада в БЧК има 114 300 теста, които са достатъчни за тестването на най-малките деца до края на следващата седмица.
Министърът на образованието заяви, че ако получи покана да остане на министерския пост в следващия редовен кабинет, ще я обмисли, но уточни, че към момента такива разговори не са водени.
Той участва в коалиционните преговори в сектор „Образование“, защото е поел ангажимент към „Продължаваме промяната“ да помогне на партията с изготвянето на програмата в тази сфера.
Николай Денков подчерта, че е изклчително обнадежден от проведената дискусия.