„Демонстрацията беше пореден опит на ЦИК и моето министерство да повишим доверието в избирателите, че няма какво да крием и няма нищо тайно. Затова беше тази дисекция на процеса на гласуване с машина. Още от първия ден на служебния кабинет гарантирахме честни избори и съдействаме в рамките на законовите правомощия без да пречим на сигурността на вота.“, Георги Тодоров, служебен министър на електронното управление.
„Публично се публикуват всички предложения на партиите, публично направихме и произволно избиране на сертифицирани машини. Досега не се е правило така. От другата седмица започваме изграждането на софтуера. Машини за вота ще бъдат само технически изправните. Тези, които не са в кондиция няма да се използват за гласуването. ЦИК отговаря за съхранението на машините, те се охраняват от жандармерия“, допълни той.
„Министърът на вътрешните работи като национален координатор на изборите състави съвет по киберсигурност, за да следим превантивно за вмешателства. Близо 13000 машини са нужни за 2 октомври. Няма особена разлика в бройката. Там където е необходимо ще има повече от 2 машини. Това се определя от ЦИК. Хората вече не се страхуват от машините, изборният процес ще бъде сигурен, без манипулации“, посочи Тодоров.