Руското оттегляне на ратификацията на Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити (ДВЗЯО) беше направено от президента Владимир Путин, който го обяви на пленарната сесия на 20-ата среща на Международния дискусионен клуб „Валдай“. Той остави въпроса за разглеждане от Държавната дума, съобщава „Цариград“.
След форума това предположение вероятно стана фундаментално. Въпросът се сведе до позицията на САЩ, които подписаха Договора за забрана на ядрените опити на 24 септември 1996 г., но така и не го ратифицираха. Русия направи това три години след подписването му през 1996 г, предава изданието.
През 2006 г. Общото събрание на ООН прие резолюция, призоваваща за незабавно подписване и ратифициране на ДВЗЯО. За приемането на документа гласуваха 172 държави, две бяха против: КНДР и САЩ. Прегледът на резултатите от външната политика на Русия за 2007 г. показа, че договорът е заседнал по съответна причина, се казва в материала.
САЩ са една от онези държави, без чийто подпис и ратификация е невъзможно влизането в сила на договора. Критерият за включване в този отделен списък на държавите е наличието на тяхна територия на ядрени реактори, записано в официални публикации на МААЕ. Русия и САЩ притежават около 90% от ядрените оръжия в света.
Според заместник-министъра на външните работи Сергей Рябков Русия няма друг избор, тъй като дългогодишното нежелание на САЩ да ратифицират договора пречи на влизането му в сила. В същото време Москва няма да откаже да предава данни от станциите за наблюдение, продължава статията.
„Смятаме, че 23 години, докато чакахме нещо да се раздвижи във Вашингтон по отношение на ратификацията, са напълно достатъчен период от време, за да се направи тази стъпка“, каза Сергей Рябков.
Политологът Сергей Марков от своя страна изрази увереност, че по въпроса за провеждането на ядрени опити Русия ще разчита изключително на собствената си военна доктрина, независимо от решението за ДВЗЯО:
„Не, няма [да провежда ядрени опити]. Русия заяви, че ще проведе ядрени опити само в отговор на САЩ, ако извършат такива опити. Вероятността Съединените щати да ги изпълнят сега е малка“, заяви Марков, цитиран от Цариград. Той обясни още, че решението за отмяна на договора за забрана на ядрените опити показва желание да се изпрати сигнал на Запада.
Политологът добави, че „това се прави от ръководството на страната, за да изпрати още един сигнал към западните елити и западното обществено мнение, че са на опасен път и все още имаме възможност за ядрена война“.
Руската Федерация проведе последните си ядрени опити през 1990 г., а Щатите през 1992 г. През февруари 2022 г. в послание до Федералното събрание руският президент инструктира Министерството на отбраната и Росатом да бъдат готови за ядрени опити, но само в случай, че американците решат да ги проведат.
По време на речта си на Валдайския форум Путин посочи две причини за разгръщането на ядрено оръжие: удар срещу Русия и заплаха за нейното съществуване.
Руското външно министерство отбеляза, че възобновяването на ядрените опити е възможно. Вярно, за това САЩ първо трябва да ги изпълнят, се казва още в материала.
Освен това, според дипломатическото ведомство, съществуват признаци, че в един от най-големите полигони на САЩ за ядрени опити в Невада „тече подготовка за тестване или до скоро е била в ход“. От 1951 до 1992 г. там са тествани 928 заряда, включително ядрената експлозия на Grable, изстреляна за първи път в историята от артилерийска инсталация – 280-милиметрово атомно оръдие. Така наречената ядрена гъба беше видима дори в Лос Анджелис. Освен това през 1970 г. е имало случайно изпускане на радиоактивни материали на мястото по време на подземната експлозия на заряда Baneberry, добавя руското издание.
Междувременно политологът Василий Кашин заяви, че Русия се нуждае от провеждането на ядрени опити. Използването на разработките, включително средствата за доставяне на такси, трябва да бъде предвидимо, включително последиците за околната среда. „Има, разбира се, технологии за подкритично тестване и технологии за компютърно моделиране, но това не е същото като пълномащабно тестване“, смята той.
„Между другото, сега имаме нови типове превозни средства за доставка на ядрени бойни глави и за тях могат да бъдат разработени нови типове бойни глави, а старите могат да бъдат модифицирани“, каза още Кашин.
„Вече имаме редица стратегически оръжия, които се появиха след прекратяването на ядрените опити, ракетата „Ярс“ например или „Искандер“, който има и ядрена версия, подводният апарат „Посейдон“ и т.н.“, поясни политологът.
По време на последния етап от Студената война имаше напредък в разработването на оръжия, но той беше спрян от подписването на Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити, добави Кашин. Според него, сега Русия е открила обещаващи области за подобряване на ядрените оръжия, които биха разширили възможностите за тяхното използване:
„Бяха разработени варианти на боеприпаси със специални ефекти. Например неутронни бомби или оръжия, предназначени да унищожават електроника“, заяви той и добави:
„Дори имахме идеи за създаване на бомба, която да не оставя радиоактивно замърсяване. Ако подобряването на ядрените оръжия не беше прекъснато, тогава най-вероятно щяхме да стигнем до появата на ядрени оръжия с нови свойства. Тоест няма да има такъв страх от непредсказуеми последици за околната среда“, обобщи политологът, цитиран от Цариград.