„Понякога украинското правителство може да се съпротивлява на вида свобода на информацията, който е нормален за нас“, каза Джеймс Рубин от Държавния департамент.
Джеймс Рубин ръководи Центъра за глобално ангажиране на Държавния департамент на САЩ, който подчертава усилията за пропаганда и дезинформация на враждебни държави и други участници, насочени срещу Америка и нейните съюзници по света.
Високопоставен дипломат на САЩ, отговарящ за противодействието на дезинформацията, казва, че украинският президент Володимир Зеленски трябва да бъде по-отворен към разкриването на информация за състоянието на войната в Украйна.
Съветът идва на фона на засилване на боевете на фона на руските успехи в ключови области и намаляващия международен фокус върху конфликта.
Джеймс Рубин ръководи Центъра за глобално ангажиране на Държавния департамент на САЩ, който подчертава усилията за пропаганда и дезинформация на враждебни държави и други участници, насочени срещу Америка и нейните съюзници по света. Говорейки с Power Play подкаста на POLITICO, Рубин каза, че „понякога украинското правителство може да се противопостави на свободата на информация, която е нормална за нас.
„Някои дни военни репортери съобщават за неща, които не са непременно в интерес на Володимир Зеленски“, продължи той. „Но в една демокрация, в която се надяваме и все повече виждаме, че Украйна става… те могат да разберат, че да имаш военни репортери, които отразяват войната, дори и понякога да има лоши новини, е много по-добър живот от контролираната среда, която Русия е поставила на всички свои хора .”
Докато украински и западни журналисти настояваха за по-голям достъп до фронтовите линии, властите в Киев ограничиха репортажите от чувствителните зони в конфликта и отрекоха по-силна роля на държавното излъчване на основание, че ограниченията служат за задушаване на руските кампании за дезинформация.
Рубин обаче предположи, че по-добрият достъп ще засили спешната нужда на Украйна за повече помощ от нейните съюзници. Той добави, че въпреки че страната се „движи в правилната посока“, тя все още не е „напълно развита демокрация“ – с някои неблагоприятни последици за потока от информация.
Рубин, бивш говорител на Държавния департамент, съветваше топ дипломата Мадлин Олбрайт по време на конфликта в бивша Югославия през 90-те години на миналия век, а също така съветваше настоящия президент Джо Байдън относно външната политика по време на престоя му в Сената.
На Power Play Рубин също обсъди съвместните усилия на САЩ и техните съюзници за борба с използването на изкуствен интелект от противници в опитите за разпространение на фалшиви новини. Изследователите по сигурността смятат, че базирана в Русия операция за дезинформация, например, може да е помогнала за стимулиране на конспирациите в социалните медии относно здравето на принцесата на Уелс в Обединеното кралство, преди тя да разкрие диагнозата си рак.
Запитан за ролята на изкуствения интелект в борбата с дезинформацията, Рубин отговори: „Вярвам, че сме изправени пред информационна война, както от съществуващите технологии, така и подсилена от възможността за генерирана от AI дезинформация. Единственият начин според мен да се справим с това е страните, които вярват в свободата на информацията, но също така искат да попречат на Русия и Китай да развалят информационната среда… да се обединят в коалиция.
Американски дипломат: Украйна трябва да разкрие тежките истини от бойното поле
Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.