сряда, 18.09.24
15.8 C
София
19 C
Пловдив
18.7 C
Варна
Search Suggestions

      ДОКЛАД: САЩ изостават с цели 15 години от Китай по отношение на ядрената енергия

      Съединените щати изостават от Китай с до 15 години в разработването на напреднали ядрени технологии. Предимството на Китай произтича от неговия подкрепян от държавата подход, широки възможности за финансиране и бързи срокове за изграждане на ядрени реактори, които са средно около седем години.
      САЩ изостават с цели 15 години от Китай в разработването на високотехнологична ядрена енергия, тъй като подкрепяният от държавата технологичен подход и широкото финансиране на Пекин му дават предимство, се казва в доклад в понеделник.
      Китай има 27 ядрени реактора в процес на изграждане със средни срокове за изграждане от около седем години, много по-бързо от други страни, се казва в проучването на Information Technology & Innovation Foundation, базиран във Вашингтон непартиен изследователски институт.
      „Бързото разгръщане на все по-модерни атомни електроцентрали в Китай с течение на времето води до значителни икономии от мащаба и ефекти на учене чрез правене и това предполага, че китайските предприятия ще получат предимство при постепенните иновации в този сектор в бъдеще“, се казва в доклада.
      САЩ разполагат с най-големия флот от атомни електроцентрали в света и администрацията на президента Джо Байдън смята, че източникът на електроенергия, практически без емисии, е от решаващо значение за ограничаване на изменението на климата.
      Но след като две големи централи в Джорджия пуснаха в експлоатация през 2023 г. и 2024 г. с милиарди долари над бюджета и забавено с години, не се строят ядрени реактори в САЩ. Високотехнологичен завод, който беше планиран да бъде построен в лаборатория в САЩ, беше отменен миналата година.
      Държавните банки в Китай могат да предложат заеми до 1,4%, много по-ниски от наличните в западните икономики. Неговата ядрена енергетика се възползва от устойчива държавна подкрепа и стратегии за локализация, които позволиха на Китай да доминира в сектори като възобновяема енергия и електромобили.
      Първият в света т. нар. четвърто поколение високотемпературен реактор с газово охлаждане в залива Шидао влезе в експлоатация миналия декември. Китайската асоциация за ядрена енергия твърди, че проектът включва разработването на повече от 2200 комплекта „първо в света оборудване“ с общ процент на локализация на местно произведени материали от 93,4%.
      Поддръжниците на високотехнологичните реактори казват, че те са по-безопасни и по-ефективни от сегашните централи. Критиците казват, че някои нови реактори създават рискове за разпространение и материални рискове.
      За Китай обаче не всичко върви гладко. Китайската асоциация за ядрена енергия предупреди, че има силно пренасищане в производството на ядрени компоненти и „прекомерната конкуренция“ сваля цените и причинява загуби.

      - Реклама -
      СВЪРЗАНИ НОВИНИ

      ОСТАВИ КОМЕНТАР

      Моля, въведете коментар!
      Моля, въведете името си тук

      - Реклама -

      НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

      Зареждане...
      - Реклама -

      ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ