Доналд Тръмп е заплашвал да напусне НАТО толкова много пъти – или така или иначе е изглеждало така – че за много от неговите критици е въпрос кога, а не дали, ще се откаже от 75-годишния алианс, ако бъде преизбран за президент през ноември, пише „Политико“.
В интерес на истината е малко вероятно Тръмп да напусне НАТО веднага, според интервюта с бивши служители на Тръмп по националната сигурност и експерти по отбраната, които вероятно ще участват във втори мандат на Тръмп. Но дори и да не напусне официално организацията, това не означава, че НАТО ще преживее непокътнат втория мандат на Тръмп.
В замяна на продължаващото участие на САЩ, Тръмп не само би очаквал европейските страни драстично да увеличат разходите си за НАТО – основното му оплакване, когато беше президент – но също така ще предприеме това, което един експерт по отбраната, запознат с мисленето в консултантския кръг на Тръмп по националната сигурност, Дан Колдуел описва като „радикална преориентация“ на НАТО.
„Наистина вече нямаме избор“, каза Колдуел пред списание POLITICO, цитирайки нарастващия дълг на САЩ, отслабващото набиране на военни и отбранителна индустриална база, която не може да се справи с предизвикателството както от Русия, така и от Китай.
Нито Тръмп, нито неговата кампания все още са посочили нов екип за национална сигурност или открито са приели нов дневен ред за НАТО. Кампанията не отговори на няколко искания за коментар за тази статия.
Но бившите длъжностни лица и експерти, които говориха за тази статия – някои официално, а други при условие за анонимност – са въвлечени в продължаващ дебат в света на Тръмп за това колко трудно да се тласнат европейците към архитектура на сигурността, която да харесва повече на Тръмп.
Според тези служители САЩ ще запазят ядрения си чадър над Европа по време на втория мандат на Тръмп, като запазят своите военновъздушни сили и бази в Германия, Англия и Турция, както и военноморските си сили. Междувременно по-голямата част от пехотата, бронята, логистиката и артилерията в крайна сметка ще преминат от американски в европейски ръце. Части от този план бяха представени в статия, публикувана през февруари 2023 г. от свързания с Тръмп Център за обновяване на Америка, но през месеците след това се появи по-подробен консенсус сред поддръжниците на Тръмп относно очертанията на нова концепция за НАТО.