Киберпрестъпността не може да бъде затворена в географски граници и е проблем на целия свят. Със своите традиции в сферата на високите технологии и с изключително подготвените млади хора България може да се превърне в ефективен център за борба с киберпрестъпността. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова откри Global Cyber Security Summit 2024. На форума, организиран от Schwarz IT Bulgaria, водещи експерти, представители на институции и бизнес лидери обсъждат най-новите тенденции и стратегии в киберсигурността.
В приветствието си вицепрезидентът посочи, че високите технологии са неизменна част от нашето ежедневие – в управлението на държавните институции, на обществените и социални системи, на системите за сигурност. „Високите технологии, цифровизацията и дигитализацията свързват все по-тясно обществата ни, правят големи промени в живота ни, улесняват човешките дейности, съкращават усилия и време. Медалът има и обратна страна, защото не по-малко сили в света се мобилизират да вредят чрез технологии или да рушат ползата от тях“, заяви Йотова. Тя даде пример за размера на хакерството, като посочи, че по време на пандемията от COVID-19 за три години то се е увеличило 600 процента, навлизайки във всички сфери на живота, най-вече онлайн търговията. „Киберпрестъпленията засягат цели икономически системи, системи за сигурност. Киберпрестъпността е гъвкава, често пъти изпреварва решенията за борба с нея“, посочи вицепрезидентът и призова за редовни задълбочени анализи за заплахите в киберпространството, както и за повече средства за борба с тях. „Инвестицията във високите технологии трябва да върви паралелно с инвестицията в киберсигурност. Често от ръководители на малки и средни предприятия ще чуете, че нямат възможност да инвестират в борбата с киберпрестъпността. Това не може да бъде оправдание предвид нарастващите заплахи“, заяви Илияна Йотова.
В приветствието си вицепрезидентът постави и темата за изкуствения интелект. „Изкуственият интелект е заплаха за работни места, защото може да измести човешките дейности в много области. Същевременно той може да бъде мобилизиран в борбата с киберпрестъпността като естествен помощник“, посочи тя.