Search Suggestions
      вторник, 08.10.24
      18.8 C
      София
      22 C
      Пловдив
      23.1 C
      Варна
      Search Suggestions

          От началото на войната в Украйна: 503 дружества с руско участие са регистрирани у нас

          503 са дружествата с над 40% руско участие, които са регистрирани у нас за периода 2022-2023 г. Този период съвпада с началото на войната на Кремъл в Украйна, което обтегна отношенията между Москва и Запада и доведе до мащабни и безпрецедентни санкции срещу руската икономика.

          През 2022 г. са регистрирани 230 дружества с над 40% собственост на руски юридически или физически лица. Това съобщават от Министерството на правосъдието в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Мартин Димитров. През 2023 г. техният брой съответно е 273.

          За последните 5 години най-голям брой такива фирми са регистрирани в годината непосредствено преди избухването на пандемията от Ковид-19. През 2019 г. те са 466.

          Припомняме ви, че общо 11 939 дружества, регистрирани в България, са собственост на руски физически или юридически лица. От тази цифра най-голям е броят на дружествата, които са с едноличен собственик руско физическо или юридическо лице – 7118. 4659 са дружествата с ограничена отговорност с повече от 40 процента участие на руски физически или юридически лица.

          А фирмите, в които като действителен собственик е вписан руски гражданин са 162.

          Данните са към 2 септември 2024 г. и са въз основа на справки в Информационната система на Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ТРРЮЛНЦ).

          По-рано рейтинговата агенция Moody’s посочи, че в страната ни има 9581 фирми, които отговарят на условието за 40% руска собственост. По този показател страната ни заема второ място в Европейския съюз.

          Рейтинговата агенция е идентифицирала 46 хиляди субекта в ЕС, притежание на руски фирми или на руски физически лица. Две трети от тях оперират в Чешката република – 12 480, в България – 9581, в Германия – 4296, в Латвия – 3338 и в Италия – 2539.

          От юли 2024 г. кредитните и финансовите институции в ЕС са задължени да спазват новите изисквания за отчитане на сделките, извършвани от руски собственици, както е посочено от Европейската комисия. Тези изисквания задължават институциите да докладват за всички „средства“, прехвърлени от субект от ЕС към която и да е държава извън ЕС, когато трансакциите надхвърлят 100 000 евро и произхождат от субект с руска собственост.

          Средствата включват финансови активи като пари в брой, чекове, вземания за пари, парични преводи и други платежни инструменти, депозити във финансови институции или други субекти, салда по сметки и дългове. През 2022 г. бяха издадени и конкретни насоки, свързани със забраната за приемане на депозити от руски граждани или физически лица, пребиваващи в Русия, които надхвърлят 100 000 евро.

          Въвеждането на последното изискване за отчетност следва тази забрана и 12-ия пакет от санкции на ЕС срещу Русия, свързани с войната с Украйна. Регламентът има за цел да осигури по-добра оценка на потенциалните нарушения на свързаните с Русия санкции и да очертае източниците на приходи на Русия.

          - Реклама -
          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

          - Реклама -

          НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

          Зареждане...
          - Реклама -

          ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

          Search Suggestions
              Search Suggestions