Яхия Синуар, политическият лидер на Хамас, е радикален и прагматичен боец, смятан за организатор на нападението срещу Израел от 7 октомври 2023 година. Властите в Тел Авив го наричат „ходещ мъртвец“. Според непотвърдена информация той е убит.
Цялата му кариера преминава в сянка: в израелските затвори, където прекарва 23 години, а след това в апарата за сигурност на палестинското ислямистко движение, където отговаря за чистките.
Като ръководител на Палестинското ислямистко движение в Газа от 2017 г. насам, на 61 години, той е архитектът на 7 октомври: на този ден стотици бойци атакуват кибуци, военни бази и рейв парти в Израел, който преживява най-тежкото нападение срещу цивилни от създаването си през 1948 г. По данни на Израел жертвите са 1198 и 251 души са взети за заложници.
„Това беше негова стратегия, той беше този, който подготви операцията“, вероятно в продължение на година или две“, заяви пред АФП Лейла Сеурат, изследовател в Арабския център за изследвания и политически проучвания (CAREP) в Париж.
Според нея аскетичният мъж, с бяла коса, но с гъсти черни вежди, „наложи своя темп, за да промени баланса на силите на място и изненада всички“. Човекът, който сега е „лицето на дявола“ или „ходещ мъртвец“, по думите на израелската армия, не се е появявал публично от октомври месец.
„Това е човекът №1 в сигурността“, който с „харизмата на лидер“ „взема решенията с най-голямо спокойствие“, казва през 2017 г. пред АФП Абу Абдала, бивш затворник член на „Хамас“.
През 1987 г. в бежански лагер в северната част на ивицата Газа избухва първата интифада (въстание срещу израелската окупация). Яхия Синуар, роден в Хан Юнис, лагер в южната част на територията, се присъединява към новооснованата Хамас.
На 25-годишна възраст той вече е ръководител на Организацията за джихад и проповядване – разузнавателното звено на Хамас, което наказва „колаборационистите“ – палестинци, наказани за заговор с израелския враг.
През 1988 г. основава МАЖД, службата за вътрешна сигурност на Хамас.
През 1989 г. е вкаран в затвора и става лидер на затворниците. Осъждан няколко пъти на доживотен затвор, той е освободен през 2011 г. заедно с хиляда затворници, освободени от Израел в замяна на войника Гилад Шалит, който е държан като заложник от Хамас в продължение на пет години.
Яхия Синуар е видял как Израел е ликвидирал неговите наставници, по-специално шейх Ахмед Ясин, основател на Хамас, и Салах Шехаде, основател на бригадите „Езедин ал Касам“, въоръженото крило на движението, на което той е смятан за дясна ръка.
Включен в списъка на САЩ с „международни терористи“, той е обект на многобройни опити за убийство.
Избран за ръководител на Хамас в Газа през 2017 г., той възприема стратегия, която е „радикална във военно отношение и прагматична в политическо отношение“, обяснява Лейла Сеурат. „Той не се застъпва за сила заради самата сила“, а „за да заведе (израелците) на масата за преговори“.
Израелските медии публикуват откъси от разпитите му. В тях той описва отвличането на предател и отвеждането му на гробището в Хан Юнис: „Сложих го в един гроб и го удуших с кефие (…). Бях сигурен, че знаеше, че заслужава да умре“.
В политически план той се застъпва за единно палестинско ръководство на всички окупирани територии: ивицата Газа, управлявана от Хамас, Западния бряг, управляван от Фатах на Махмуд Абас, и Източен Йерусалим.
„Той даде ясно да се разбере, че ще накаже всеки, който се опита да попречи на помирението с Фатах“, заявява Европейският съвет за външна политика (ЕСВП).
Когато беше избран за ръководител на Хамас в Газа, движението прие принципа за палестинска държава в границите от 1967 г., но запази като своя крайна цел „освобождаването“ на цялата територия на Палестина през 1948 г., включително и сегашната израелска територия.
На каквато и да е цена, то възнамерява да принуди Израел и света да се заинтересуват от съдбата на палестинците. Стратегията на Хамас за политическа почтеност се проваля: тя ще избере насилието.
На фона на глобалната незаинтересованост към палестинската кауза и зараждащото се нормализиране на отношенията между арабските държави и Израел, тя настоява за провеждането на „Маршове на завръщането“ през 2018-19 г. В резултат на сблъсъците по протежение на разделителната бариера с Израел в Газа загинаха почти 300 души.
На 7 октомври 2023 година Хамас извърши атаката си – взриви контролно-пропускателния пункт, охраняващ границата с ивицата Газа, която е под блокада от 2007 г. насам. По данни на Министерството на здравеопазването на Хамас израелският отговор вече е причинил смъртта на почти 40 000 души.