Search Suggestions
      вторник, 10.12.24
      Search Suggestions

          Откриха най-старата азбука в древна сирийска гробница (СНИМКИ)

          Археолози направиха шокиращо откритие в древна гробница в Сирия – най-старата азбука гравирана върху глинени цилиндри с дължината на пръсти.

          Изследователи от университета „Джон Хопкинс“ в САЩ датират азбуката от около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.

          Откритието, което ще бъде представено на годишната среща на Американското дружество за отвъдморски изследвания, променя това, което знаем за произхода и еволюцията на азбуките и за значението им за ранните цивилизации.

          „Азбучната писменост е променила начина, по който хората са живели, как са мислили, как са общували“, каза археологът Глен Шварц, който стои зад откриването на глинения цилиндър.

          Тази форма на писане може да е направила революция в езика, като го е направила достъпен за хора извън кралските семейства и социалния елит, смятат учените.

          Д-р Шварц и екипът му проучват как са се развили ранните градски райони в Близкия изток в Сирия и как са възникнали по-малките градове в района.

          Екипът е участвал в 16-годишни археологически разкопки в Тел Ум-ел Мара, един от първите средни по големина древни градски центрове, за които е известно, че са се появили в Западна Сирия.

          На този обект археолозите вече са разкрили гробници, датиращи от ранната бронзова епоха между 3500 и 2000 г. пр.

          В тази добре запазена гробница са открити 6 скелета, златни и сребърни накити, непокътната керамика, съдове за готвене и връх на копие.

          Сред тези артефакти изследователите открили четири леко изпечени глинени цилиндъра с нещо, което изглеждало като азбучна писменост, гравирана върху тях.

          „И това ново откритие показва, че хората са експериментирали с нови комуникационни технологии много по-рано и на различно място, отколкото сме си представяли досега“, каза д-р Шварц.

          Въз основа на малките перфорации по глинените цилиндри учените подозират, че вероятно са били привързани към друг предмет и са изпълнявали ролята на своеобразен етикет.

          „Може би те подробно описват съдържанието на съда, а може би откъде е дошъл съдът или на кого е принадлежал. Без да разполагаме със средство за превод на надписа, можем само да спекулираме“, обясни д-р Шварц.

          С помощта на техники за датиране с въглероден диоксид изследователите потвърждават, че гробниците, артефактите и писмеността са от периода около 2400 г. пр. н. е.

          Това поставя произхода на артефактите около 500 години преди известната досега най-стара азбучна писменост.

          „Преди това учените смятаха, че азбуката е била изобретена в Египет или около него някъде след 1900 г. пр. н. е. Но нашите артефакти са по-стари и са от друг район на картата, което предполага, че азбуката може да има съвсем различна история на възникване, отколкото смятахме“, добавя още Шварц.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

          - Реклама -
          ТОП ДНЕС
          ТОП 14 ДНИ

          Зареждане…

          Зареждане…

          Search Suggestions
              Search Suggestions