Search Suggestions
      вторник, 10.12.24
      Search Suggestions

          „Фасулска работа“: Ученици хакват е-дневниците

          Ученици хакват електронни дневници, за да поправят оценки и да трият забележки и отсъствия, разказва Нова тв. 

          Младежът най-вероятно е действал още от миналата година и се проверява дали е взимал пари за услугата.

          Това не е единичен случай. Пред Нова със скрита самоличност друг ученик разказва как влиза в профила на учител в електронния дневник, за да поправя оценки, трие забележки и оценки.

          „Поправях мои оценки, триех забележки, извинявах отсъствия както мои, така и на приятели и съученици. Не бях в много добри отношения с класната ми, което доведе да съм пред изключване. Обаче когато тя подаде молба да отида на съвет, защото имам 5 забележки, аз просто си изтрих забележките, защото имах нейния профил. И директора отхвърли мобата й, защото съм нямал забележки“, разказа ученикът.

          Лъгал системата отдавна. „Откакто ги има електронните дневници – 6-7 месеца след това вече излязоха методите и почна да се прави тази редовна практика. Аз го правя от малко след това. Като цяло практиката е масова, в моето училище не съм единствения, който има достъп, и много други съученици имат учителски профили“, разказа още ученикът.

          Това е превърнато дори в ученически бизнес. „Познавам доста хора, които взимат пари за това да им се поправи оценка или изтрият отсъствия или забележка, да му се напише похвала“, разказа още той. Имало телеграм група, в която се качвали профили на училители – дали ще са за социални мрежи или електронни дневници, в повечето случаи паролата е една – 50 лева за оценка е доста голяма сума, допълва той.

          В една от тези телеграм групи ученик се хвали, че е хакнал профила на учителя си по история и тепърва ще променя оценки, разказва още Нова тв.

          „Като цяла е елементарна, фасулска работа. Всеки, който е достатъчно адекватен, може да се справи“, допълва Христо, както условно е наречен ученикът. Достатъчно е ученик да има 1 минута на компютъра на учителя си, за да инсталира програма, която прихваща всеки клавиш, а оттам и паролата на учителя.

          Слабото звено, както в повечето случаи с кибератаките, са хората, тъй като не са запознати с потенциалните заплахи, казва Симеон Нгуен, киберексперт и етичен хакер.

          Единият вариант е учениците да имат достъп до компютъра на учителя – ако трябва да презентират нещо в училище – дават презентацията на госпожата, цъка два пъти, отваря вирус. Другият вариант е да се изращат word или exel файлове, които съдържат вирус – само трябва да цъкне два пъти, и готово, разказва киберекспертът.

          В интернет вече дори се продават флашки, които съдържат вируса. Само трябва да ги вкарат в компютъра на учителя.

          От МОН не знаят да съществува подобна практика сред учениците. Те разрешават на учителите да използват няколко електронни дневника.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

          - Реклама -

          НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

          Зареждане...
          Search Suggestions
              Search Suggestions