Десетки овце в Сливенско са умъртвени заради шарка. Животновъди от съседните села Крушаре и Самуилово не знаят нито за заразата, нито за факта, че попадат в 10-километрова зона, трябва да спазват определени мерки и предстоят да бъдат взети проби на животните им.
„Хората трябва да са спокойни предивд факта, че огнището в с. Желю войвода е приключено още на 30 ноември. Всички животни са евтаназирани и труповете им са изгорени на място. Извършена е дезинфекция и почистване“, казва д-р Даниел Денев, началник на отдел „Здравеопазване на животните“ на БАБХ.
По думите му вземането на проби е започнало на 1 декември в 3-километровата зона, която е най-застрашена.
„След това започват клинични прегледи и само при съмнения – вземане на проби от стопанствата, разположени в 10-километровата зона. Проби в тази зона ще бъдат взети само и единствено при съмнения за възникване на заболяването, но всяко стопанство ще бъде посетено от ветеринарен лекар, който е наш служител, ще извърши клиничен преглед на животните“, обясни д-р Денев.
За тези посещения стопаните ще бъдат уведомявани предварително „най-вероятно чрез кмета на населеното място“.
„Предполагам, че в близките дни – днес, утре и до сряда, ще бъдат посетени всички населени места, попадащи в 10-километровата зона на област Сливен“, каза още той.
В 10-километровата зона важи и забрана за пренасяне и продаване на животните.
„Отговорността относно продажбата на животните е изцяло на собствениците. Ние действаме по всеки сигнал, постъпил при нас, за нерегламентирана търговия, а останалата търговия – регламентираната, се извършва изцяло под наш надзор и контрол“, каза д-р Денев.
При установяване на шарка в някое от населението места в 10-километровата зона се издава заповед за евтаназия на стадото.