Search Suggestions
      вторник, 21.01.25
      Search Suggestions

          Фондация инициира законодателни промени за споделеното родителство

          Loading the player...

          Законодателни промени в подкрепа на споделеното родителство целят превенция на конфликта между бащата и майката, които при раздяла спорят за родителските права върху детето. Те ще допринесат и за съхранението на психиката на детето, защото то страда при раздяла на родителите, която води до отчуждение от един от двамата. Около това мнение се обединиха експерти, които коментираха темата по време на пресконференция, организирана от Фондация „За споделено родителство“.

          По време на пресконференцията бе посочено, че над 100 000 деца са жертва на родителско отчуждение. Затова на 26 декември, когато се отбелязва Денят на бащата, ще има демонстрация в подкрепа на споделеното родителство, обяви основателят на фондацията Слави Несторов. Според него има промяна в нагласата на обществото по темата. Той информира за наличието на консултативен център, където специалисти да помагат на хора в нужда, да бъдат насочвани към медиация, за да се решават техни казуси. Целта е да помогнем на родителите да се избегне войната и децата да бъдат щастливи, коментира Несторов.

          Законодателните промени ще получат подкрепа в пленарната зала от ГЕРБ-СДС, ИТН и „Възраждане“, съобщи той. Според него в семейства с дела за родителски права е по-вероятно да се стигне до отвличане на дете или то в бъдеще също да има такива проблеми.

          Според адв. Пламен Борисов държавата трябва да се намеси, за да се разпише закон, с който да се приеме т.нар. „оборима презумпция на споделеното родителство“. Това означава, че ако съдът задължи двамата родители да практикуват споделено родителство, държавата трябва да разпореди нов начин за изпълнение на съдебното решение, обясни той. По думите му има заявена политическа подкрепа за подобна реформа.

          И двамата родители са еднакво важни, те само могат да се допълват, коментира адв. Йорданка Бекирска. И подчерта, че най-важни са интересите на държавата. Според нея липсата на единия от родителите в живота на детето или практиката да се настройва детето срещу един от двамата води до последствия, които са най-видими в тийнейджърството. Детето не трябва да е обект на две воюващи страни, подчерта Бекирска.

          Трябва да се стремим да избягваме да тласкаме страните към бойното поле, родителите трябва да показват разбирателство, смята и адв. Йоана Ценова. Реакцията на държавата трябва да е изключително бърза в казуси, в които са намесени деца, каза адв. Карло Луканов. Споделеното родителство не е панацея, но е най-доброто решение при раздяла, за да бъде детето най-щастливо, смята той.

          Експертите коментираха още, че родителите не са взаимозаменяеми. Те напомниха, че дете се нуждае и от майчиния, и от бащиния модел на поведение, за да може да изгради баланс в живота си.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          1 коментар

          1. Отскоро сме във водовъртежа по казуса, но ми се струва, че нарочно се забавят тези дела за да може детето да се отчужди от единият родител ,което си е психически тормоз в/ у детето и родителя.

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          - Реклама -
          - Реклама -
          ТОП ДНЕС
          ТОП 14 ДНИ

          Зареждане…

          Зареждане…

          Search Suggestions
              Search Suggestions