Search Suggestions
      сряда, 11.12.24
      Search Suggestions

          Вечните химикали са широко разпространени в европейските води

          Замърсяването с т.нар. вечни химикали в европейските води често надхвърля регулаторните прагове, определени с цел намаляване на потенциалните рискове за човешкото здраве и околната среда, предупреди Агенцията на ЕС за околната среда.

          Представяйки преглед на наличието на пер- и полифлуороалкилни вещества (PFAS) – често наричани вечни химикали – Европейската агенция по околна среда (EEA) заяви, че перфлуорооктан сулфонатът (PFOS), който беше забранен през 2019 г., е открит „в цялата територия на европейските води“.

          „Имаме проблем с PFOS, който е както устойчив, така и широко разпространен“, заяви Надя Чериоли, експерт от EEA.

          В периода 2018-2022 г., в зависимост от местата, за които има данни, 51-60% от реките, 11-35% от езерата и 47-100% от крайбрежните води са превишили стандартите за качество на околната среда за PFOS, според доклада, на който Чериоли е съавтор.

          В доклада, който е първата инвентаризация в Европа, са събрани данни за отчетените концентрации на PFOS, един от двата най-разпространени PFAS, който е класифициран като „възможен канцероген“ от Световната здравна организация.

          Събраните от EEA данни, които се докладват на доброволна основа, не дават пълна представа, тъй като не всички държави членки – сред които има и няколко държави извън ЕС – ги докладват. 

          През 2022 г. 14 държави са докладвали данни за концентрацията на замърсители в повърхностните води.

          В Белгия, Франция и Исландия 100% от отчетените водни обекти са имали нива, надвишаващи стандартите за качество, докато пет държави (Испания, Ирландия, Полша, Хърватия и Естония) са отчели нива, надвишаващи прага, в по-малко от 20% от обектите.

          В три държави – България, Латвия и Черна гора, не са регистрирани обекти, в които нивата да надвишават насоките.

          „Все още се нуждаем от повече мониторингови данни, за да картографираме замърсяването и да получим по-пълна представа за това къде се намират горещите точки на PFOS“, каза Магнус Лофстед, друг съавтор на доклада, като изрази съжаление за липсата на знания за появата на химикалите. 

          „Това показва необходимостта от увеличаване на усилията за мониторинг на PFAS чрез използване на методи, които имат достатъчна чувствителност, за да откриват веществата и при много ниски нива“, добави той.

          Според Лофстед е невъзможно да се определи каква е тенденцията за разпространението на замърсителите, въпреки забраната, тъй като данните не са регистрирани достатъчно дълго време.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

          - Реклама -
          ТОП ДНЕС
          ТОП 14 ДНИ

          Зареждане…

          Зареждане…

          Search Suggestions
              Search Suggestions