Някои лекарства, когато се използват продължително време, значително увеличават риска от развитие на деменция, предупреди американският анестезиолог Зейн Хасан. Той изброява тези лекарства в профила си в социалната мрежа TikTok.
Според лекаря редовната употреба на лекарства против киселини, които съдържат омепразол, може да предизвика деменция. Това активно вещество не само намалява количеството киселина в стомаха, но и провокира натрупването на бета-амилоиден протеин в мозъка, който учените смятат за един от основните причинители на деменция, обясни анестезиологът. В допълнение, лекарствата за киселини могат да причинят дефицит на витамин В12, който също засяга паметта и когнитивните способности на човека.
Хасан посочи бензодиазепините, които се използват при лечение на тревожност, панически атаки, нарушения на съня и неврози като следващото лекарство, което увеличава риска от деменция. Основната цел на този вид лекарства е да потискат възбуждането на централната нервна система, но когато проникнат в нея, те причиняват изтръпване на целия мозък. „Тези лекарства помагат при тревожност и спиране на алкохола. Но ако приемате бензодиазепини за дълъг период от време, това може да причини деменция“, каза Хасан.
Алергичните лекарства, съдържащи дифенхидрамин, както и опиатите и лекарствата за анестезия и следоперативно обезболяване, също могат да провокират деменция, както отбеляза лекарят. Той уточни, че проучване, проведено от тайвански невролози, показва, че рискът от деменция се удвоява в рамките на три до седем години след операция под анестезия.
И накрая, според Хасан, дългосрочната употреба на антидепресанти се отразява негативно на здравето на мозъка.